Gorgoda Nedir? Kimdir?

Platin

Gümüşümsü beyaz bir metal. Saf olduğunda dövülebilir ve tel hâline getirilebilir bir malzemedir. Plâtin güzel görünüşü nedeniyle mücevher yapımında ve dişçilikte kullanılır. Pahalı olması, mücevherlerini de pahalı yapar. Plâtinin tel ve levha hâlinde katalitik etkinliği çok fazladır. Bu nedenle, kimyasal tepkimelerde katalizör olarak kullanılır. Plâtinin biyolojik bir önemi yoktur. Normalde plâtin metali, tepken olmadığından, sorun […]

Gümüşümsü beyaz bir metal. Saf olduğunda dövülebilir ve tel hâline getirilebilir bir malzemedir. Plâtin güzel görünüşü nedeniyle mücevher yapımında ve dişçilikte kullanılır. Pahalı olması, mücevherlerini de pahalı yapar. Plâtinin tel ve levha hâlinde katalitik etkinliği çok fazladır. Bu nedenle, kimyasal tepkimelerde katalizör olarak kullanılır.

Plâtinin biyolojik bir önemi yoktur. Normalde plâtin metali, tepken olmadığından, sorun yaratmazsa da, toksik olarak kabul edilmelidir.

Platin Grubu Metaller

Platin grubu metaller (PGM) birbiriyle ilişkili altı metalden oluşur. Platinyum, iridyum, paladyum, rutenyum, rodyum ve osmiyum doğada birlikte bulunur ve az bulunan metalik elementler arasında yer alırlar. Altın ve gümüşle birlikte değerli ya da asil metaller olarak anılırlar. Plaser yataklar halinde bulunabildikleri gibi daha sık rastlandığı şekilde nikel ve bakırla birlikte bulunurlar.

PGM, ayrı özellikleri ve kullanılış yerleri olan madenlerdir ve yakın zamanlarda kimyasal ve fiziksel özelliklen nedeniyle sanayi için kritik bir önem taşımaya başlamışlardır. 1970’Ii yılların ortalarından beri otomobil imalatçıları, emisyonları azaltmak amacıyla, platin, paladyum ve rodyum içeren katalitik konver-törler kullanmaktadırlar. Aynı şekilde, kimya ve petrol rafine sanayi kolları da çok çeşitli kimya ve petrol ürünlerinin imâlatında PGM kullanmaktadırlar. Bundan başka, madenlerin elması olarak adlandırılan rodyum büyük projektörlerde ve mücevherlerin işlenmesinde; mürekkebin aşındırmasına dayanma özellikleri yüzünden, iridyum ve osmiyum da pahalı dolmakalemlerin yapımında kullanılırlar.

Öteki madenlerin aksine, platin grubu metaller sayıları çok az olan on dolayında ülkede elde edilirler. 1998’de 280 ton dolayında (155 ton platin ve 125 ton paladyum) olan dünya çıkarımının yüzde 65’ini tek başına Güney Afrika vermiştir -bu ülkede platin grubunun bütün önemli metalleri çıkarılır. Rusya dünya toplamının yüzde 25’ini (65 ton) verirken, diğer üretici ülkeler de A.B.D. (14 ton), Kanada (12.5 ton), Japonya (2.5 ton) ve Kolombiya’dır (1.1 ton).

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022