Gorgoda Nedir? Kimdir?

Plazma

Yaklaşık olarak eşit sayıda artı ve eksi iyonlar içeren, yoğunluğu düşük bütünüyle iyonlaşmış gaz. Elektrik iletkenliği vardır ve manyetik alandan etkilenir. Plâzma fiziği adı verilen plâzmayla ilgili çalışmalar, özellikle kontrollü […]

Yaklaşık olarak eşit sayıda artı ve eksi iyonlar içeren, yoğunluğu düşük bütünüyle iyonlaşmış gaz. Elektrik iletkenliği vardır ve manyetik alandan etkilenir. Plâzma fiziği adı verilen plâzmayla ilgili çalışmalar, özellikle kontrollü termonükleer tepkimelerin üretilmesi yönünde yapılan araştırmalar açısından çok önemlidir. Böylesi bir tepkime 10 milyon oC gibi oldukça yüksek bir sıcaklık gerektirir. Plâzmanın çok yüksek bir elektrik akımından geçirilmesiyle büyük miktarda ısı üretilir ve aynı zamanda bir elektromanyetik alan yaratılır. Bunlar, plâzmanın içinde bulunduğu kabın duvarlarından çekilmesine neden olur. Plâzmadaki bu büzülme kabın zarar görmesinin önüne geçerse de, bu etki durumunu uzun süreler için koruyamayabilir.

Plâzmanın özellikleri maddenin diğer üç hâlinin özelliklerinden farklı olması nedeniyle, bilim adamları plâzmayı maddenin hâlleri arasında saymazlar. Yıldızların içindeki maddenin ve yıldızlar arasındaki gazların plâzma hâlinde olduğu düşünülmektedir. Bu da plâzmayı evrende en yaygın madde hâli yapmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021