Gorgoda Nedir? Kimdir?

Poliüretan Vernik

Poliüretan vernik de iki (komponentli) elemanlı bir verniktir. Birinci elemanı alkid- polyester suni reçine eriyiğinden meydana gelir. Ağaç, metal, plastik, beton, kâğıt, deri ve sentetik gereçler gibi değişik yapı özelliğindeki cisimlere göre hazırlanan poliüretan vernik ve poliüretan boyalar üretilmektedir. İkinci komponenti (elemanı) ise sertleştiricidir. Poliüretan vernik, bu elemanları birbirine karıştırılmadan ayrı ayrı satılır. Kullanılacağı zaman, […]
Poliüretan vernik de iki (komponentli) elemanlı bir verniktir. Birinci elemanı alkid- polyester suni reçine eriyiğinden meydana gelir. Ağaç, metal, plastik, beton, kâğıt, deri ve sentetik gereçler gibi değişik yapı özelliğindeki cisimlere göre hazırlanan poliüretan vernik ve poliüretan boyalar üretilmektedir.

İkinci komponenti (elemanı) ise sertleştiricidir. Poliüretan vernik, bu elemanları birbirine karıştırılmadan ayrı ayrı satılır. Kullanılacağı zaman, genellikle vernik kutularında yazılı açıklamaya uygun oranlarda karıştırılarak hazırlanır. Açıklama olmadığı durumda karışım 1/1 veya 1/2 oranında yapılır. Poliüretan vernik sertleştiricisi taze halde kullanılmalı, 6 ay içinde tüketilmelidir. Bayatlayan, uygunsuz şartlarda kalan, koyulaşan sertleştirici kullanılmaz. Hazırlanan poliüretan vernik aynı firmanın ürettiği poliüretan tinerle inceltilmelidir. Sertleştiricisi karıştırılan poliüretan vernik 8 saatlik açık zaman içinde kullanılmalıdır. Bu süre içerisinde kullanılan kaplar ve sürme araçları poliüretan tinerle iyice temizlenmelidir. Sertleşen vernik bu araçları kullanılmaz hale getirebilir. Fırçaların yıkanmadan tiner içinde bekletilmesi yeterli olmaz. İşin yüzeyine sürülen vernikte tepkime devam eder, eritici sıvı buharlaştıktan sonra poliüretan filmi oluşur. Verniğin % 50 si yüzeyde katman olarak kalır.

Ağaca sürülen vernik 2-3 saat sürede sertleşir. Verniklenen işler, 2-3 gün kurutulduktan sonra üst üste konabilecek sertliğe ulaşır. 10-14 günde katman kimyasal etkilere karşı dayanım özelliği kazanır. Bir defada 1 metrekare yüzeye 120gr’dan fazla poliüretan vernik sürülmemeli, vernik filimi üst üste gelen ince katmanlardan oluşturulmalıdır.

Poliüretan verniklerin normal havada ve sıcaklık altında fırınlarda kurutulabilen türleri vardır. Yüzeye, fırça, daldırma, püskürtme, silindir vernikleme ve dökme yöntemleri ile uygulanabilir. Vernik elemanları tabancadan çıktıktan sonra birbirine karışacak iki sıvı ka4ıallı tabanca ile püskürtülmelidir.

Poliüretan verniğin parlak ve mat türleri vardır, mat verniğin de tam mat ve ipek mat, çeşitleri bulunmaktadır.

Parlak vernik türü kullanılan işlerde ayrıca parlatma işlemi yapmaya gerek olmaz. Aşınmaya, suya ve kimyasal etkilere karşı dayanıklılık göstermesi gereken, büfe, masa üstü, laboratuar ve hastane mobilyalarında, ahşap parkelerin cilalanmasında kullanılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021