Gorgoda Nedir? Kimdir?

Polyester Vernik

İki komponentli bir verniktir. Birinci komponenti doygun hale gelmemiş polyester (alkid) reçinesinin stirol adlı sıvıda eritilmesi ile elde edilir, ikinci elemanı olan sertleştirici de organik peroksittir. Bu iki elemanın yanında […]

İki komponentli bir verniktir. Birinci komponenti doygun hale gelmemiş polyester (alkid) reçinesinin stirol adlı sıvıda eritilmesi ile elde edilir, ikinci elemanı olan sertleştirici de organik peroksittir. Bu iki elemanın yanında ayrıca bir de hızlandırıcı bulunur. Polyester verniğin esasını oluşturan birinci eleman, polyester vernik sıvısında, doymamış alkid reçine ve doymamış polistirol den başka bir de durdurucu eleman bulunur. Durdurucu, verniğin kullanılmadan önce kimyasal tepkimeye girmesini önler, verniğin bozulmasını engeller. Durdurucu madde çok küçük orandadır.

Polyester vernik üreten fabrika, içerisinde durdurucu bulunan polyester vernik sıvısını ayrı, sertleştirici ve hızlandırıcıyı da ayrı ayrı ambalajlar içerisinde bir arada takım halinde satışa sunar. Taze halde iken kullanılmalıdır. Üretim tarihinden itibaren 6 ay içinde tüketilmelidir. Kullanılacağı zaman üretici firmanın ambalaj üzerinde yazılı olarak önerdiği oranda karıştırılarak yüzeye uygulanır. Karışım oranı belirtilmediği durumlarda 10 bölüm verniğe 1 bölüm sertleştirici karıştırılır. Hızlandırıcı sertleştirici ile karıştırılırsa patlama şiddetinde tepkime meydana gelir. Bu nedenle hızlandırıcı oranı çok küçük tutulmalıdır.

Sertleştiricisi karıştırılan verniğin 10 ile 30 dakika içerisinde kullanılması zorunludur. Bu süre sonunda verniğin eriticisi buharlaşarak ayrılır, vernik filimi katılaşır. Polyester vernik yüzeyde % 94 e varan oranda katman bırakma özelliğindedir.

Yağ sürülmüş yüzeyler ve pelesenk, tik, paduk, makasar gibi ağaçların bünyesinde bulunan kimyasal maddeler polyester verniğin ağaca sağlam olarak bağlanmasını engeller. Polyester vernik sürülecek ağacın nem oranının % 12 den fazla olması halinde de ağacın yüzeyinde yoğunlaşma sonucu meydana gelecek su katmanı verniğin ağaçla birleşmesini önler.

Su boyaları ile boyanan işler iyice kurutulmadan ve bu boyaların polyesterle uyumları örnek ağaç parçaları üzerinde denenmeden polyester vernik sürülmemelidir. Selülozik vernikle bir kaç kat atarak elde edilebilen vernik katmanı polyester vernikle bir defada elde edilebilir.

Polyester vernik uygulanan yüzeyde bulunan gözenekleri ve boşlukları doldurur. Ayrıca dolgu verniği kullanma gereği olmaz. Suya, alkole, %10’luk tuza asidi gibi sıvılara karşı geçici sürede oldukça dayanıklıdır. Darbelere ve kırılmaya karşı duyarlıdır, çabuk kırılır. Yüzeye çok iyi yapışma gücüne sahiptir. Polyester vernik yüzeylere, püskürtme ve dökme yöntemleri ile uygulanır. En basit uygulama dökme yöntemidir. Vernik dökülecek tablanın kenarlarına çıkıntı yapacak şekilde şeffaf bant çekilir. Su düzeci ile kontrol ederek tabla yatay konuma getirilir. Genellikle 1 metrekare yüzeye 400-600 gr vernik dökülür. 1/10 oranında hazırlanan vernik ve sertleştirici karışımına hızlandırıcı ilave edilir, iyice karıştırılır. Yüzeye gezdirilerek dökülür. Çok akıcı özelliğe sahip olan vernik kısa sürede bütün yüzeye yayılır. Önceden hazırlanan bir ağaç tarakla yüzeye yayma işlemi hızlandırılabilir. Yüzeye dökülecek vernik miktarı önceden hesaplanmalıdır. Verniğin tümü bir defada dökülebileceği gibi, ayrı ayrı hazırlanarak iki kat halinde de uygulanabilir. Kullanılan kaplar ve diğer araçlar vernik kurumadan selülozik tinerle temizlenmelidir.

İki sıvı kanallı püskürtme tabancası ile de yüzeye sürülür. Bu tabancalar, ayrı kaplarda bulunan komponentleri ayrı deliklerden fışkırtarak püskürtüldüğü yüzeyde birleşmesini sağlar. Polyester vernik geliştirilmiş özel dökme makineleri ile de uygulanır: Hızlı hava akımı, toz, tiner buharı, vernik oranlarının iyi ayarlanmaması gibi durumlarda yüzeyde çatlama, kabarcıklaşma gibi sakıncalı sonuçlar oluşabilir. Normal hava ortamında 10 saatte zımparalanabilecek kadar kurur. Kuruma sırasında yüzeyde matlaşan bir mum tabakası oluşur. Parlak polyester verniklerde kurumadan sonra matlaşma olmaz, mumlu katman meydana gelmez. Mumlu katman oluşturan vernik tabakaları ince zımparalarla zımparalanarak çıkarılır. Yüzey parlatma diski ile parlatılır. Parlatma polişi ile çalışarak işlem tamamlanır.

Polyester vernik mobilya ve dekorasyon endüstrisinde yapılan işlerde geniş kullanım alanına sahiptir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Resul Öztürk dedi ki:

    Emeğine sağlık, gerçekten çok kaliteli bilgiler..

Gorgoda © 2021