Gorgoda Nedir? Kimdir?

Porsuk Ağacı

Porsukgiller (Taxacaea) familyasının, Taxus cinsini oluşturan yaklaşık sekiz kadar ağaç ve çalı türünün ortak adı. Kuzey Yarı Küre’nin hemen her yerine dağılmış olan bu türler, en çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Birkaç tanesi dışında, türlerin çoğu 25 m’ye kadar uzayabilen, ağaççık boyutunda bitkilerdir. Kırmızımsı kahverengi kabuklarıyla ayırt edilen porsuk ağaçlarının, sürgünlerde çok sıralı sarmallar biçiminde […]
Porsuk AğacıPorsukgiller (Taxacaea) familyasının, Taxus cinsini oluşturan yaklaşık sekiz kadar ağaç ve çalı türünün ortak adı. Kuzey Yarı Küre’nin hemen her yerine dağılmış olan bu türler, en çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Birkaç tanesi dışında, türlerin çoğu 25 m’ye kadar uzayabilen, ağaççık boyutunda bitkilerdir. Kırmızımsı kahverengi kabuklarıyla ayırt edilen porsuk ağaçlarının, sürgünlerde çok sıralı sarmallar biçiminde dizilen ince uzun, yassı yaprakları vardır.

En yaygın porsuk türlerinden biri olan adi porsuk (Taxus baccata), Türkiye de dâhil olmak üzere, Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan çok geniş bir alanda yetişir. Diğer porsuk türlerinden olan T. brevifolia ve T. Canadensis Kuzey Amerika’da, T. celebica Çin’de ve T. cuspidate Japonya’da yetişir. Güzel biçimleri nedeniyle eskiden beri süs bitkisi olarak yetiştirilen porsuk ağaçlarının pek çok çeşidi geliştirilmiştir. Çok uzun ömürlü olmaları ve zararlılara karşı aşırı duyarlılık göstermemeleri nedeniyle de yetiştirilmesi yaygınlaşmıştır. Porsuk ağaçlarının kahverengi ortalı (öz odun) ve sarı kenarlı (diri odun) odunları, geçmişte mobilya yapımında sıkça kullanılırken, günümüzde daha çok oymacılık ve tornacılıkta kullanılır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021