Gorgoda Nedir? Kimdir?

Porsuk

Memeliler (Mammalia) sınıfının sansarlar (Mustalidae) türüne ait canlılara verilen ad. Kulakları küçük, yuvarlak ve birbirinden ayrıdır. Tıknaz vücutlu, kısa bacaklıdırlar. Vücutlarının arka kısımları ön kısımlarına göre daha iri ve yuvarlak […]

PorsukMemeliler (Mammalia) sınıfının sansarlar (Mustalidae) türüne ait canlılara verilen ad. Kulakları küçük, yuvarlak ve birbirinden ayrıdır. Tıknaz vücutlu, kısa bacaklıdırlar. Vücutlarının arka kısımları ön kısımlarına göre daha iri ve yuvarlak yapılıdır. Boynu kısa ve kalındır. Genelde renkleri kurşuni siyah ya da gridir. Yüzlerinde burundan başlayan ve gözlerini içine alan iki siyah şerit bulunur.

Çayırlarda, ağaçlı kayalıklarda, steplerde ve 2000 m yüksekliğe kadar dağlarda yaşarlar. Yuvalarını su kenarlarında yaparlar. Etçildirler. Gündüzleri iyi göremedikleri için gece avlanırlar. Besinlerini, solucanlar, fareler, sincaplar, kurbağalar ve kuş yumurtaları oluşturur. Engerek yılanlarının en önemli düşmanlarıdır. Kışın soğuk aylarda yuvalarından hiç çıkmazlar.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021