Gorgoda Nedir? Kimdir?

Portakal

Turunçgillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişen bir ağaç ve bu ağacın yenilebilen meyvesi. Özel kokulu bir yağ içeren bu meyvenin ana vatanı Çin’dir. Daha sonra başta İspanya ve tüm Akdeniz ülkelerinde, Güney […]

PortakalTurunçgillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişen bir ağaç ve bu ağacın yenilebilen meyvesi.

Özel kokulu bir yağ içeren bu meyvenin ana vatanı Çin’dir. Daha sonra başta İspanya ve tüm Akdeniz ülkelerinde, Güney Afrika ve Amerika gibi sıcak bölgelerde üretilmeye başlanmıştır. Portakalın yafa, Washington navel portakalı, ince kabuklu, karın kısmı geniş meme portakalı, valensiya gibi türleri, Türkiye’de Akdeniz bölgesinde, özellikle Antalya ve İçel’de yetiştirilmektedir.

Portakal, besin değeri yönünden zengin bir meyvedir. Önemli bir askorbit asit kaynağıdır. Özellikle C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, soğuk algınlıklarında, nezle ve griplerde çok yararlıdır. Genelde kabukları soyularak yenilen portakalın suyu da kendisi kadar yaygın tüketilir. Çok sayıda keseciklerle dolu olan kabuğundan, parfüm, şeker sanayilerinde yararlanılır, serinletici içeceklerin yapımında uçucu yağları çıkarılır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021