Gorgoda Nedir? Kimdir?

Prizma

Birbirine paralel ve eş olan çokgenlerden, yan yüzleri de paralelkenarlardan oluşan cisimlere verilen ad. Prizmayı belirlemekte kullanılan çokgenlere prizma tabanları denir. Prizmanın tabanları birbirine paralel ve eşittir. Prizmalar, tabanlarındaki çokgenlere göre üçgen prizma, kare prizma, dikdörtgen prizma, beşgen prizma, vb. Gibi adlandırılırlar. Prizmanın tabanlarını oluşturan çokgenlerin kenarlarına taban ayrıtları denir. Yan yüzlerin ara kesiti olan […]

Birbirine paralel ve eş olan çokgenlerden, yan yüzleri de paralelkenarlardan oluşan cisimlere verilen ad. Prizmayı belirlemekte kullanılan çokgenlere prizma tabanları denir. Prizmanın tabanları birbirine paralel ve eşittir. Prizmalar, tabanlarındaki çokgenlere göre üçgen prizma, kare prizma, dikdörtgen prizma, beşgen prizma, vb. Gibi adlandırılırlar.

Prizmanın tabanlarını oluşturan çokgenlerin kenarlarına taban ayrıtları denir. Yan yüzlerin ara kesiti olan doğru parçalarına yanal ayrıtlar denir. Taban ve yanal ayrıtların sayısının toplamı, prizmanın toplam ayrıt sayısını verir. Ayrıtların kesiştiği noktalara köşe denir. Prizmanın bir yanal ayrıtının uzunluğu prizmanın yüksekliğini verir.

Prizmanın Özellikleri
Yanal ayrıtlar birbirine paraleldir ve uzunlukları eşittir. Alt ve üst tabanlar eştir.

Yan yüzleri tabanlara dik ise, bu prizmalara “dik prizma” denir.

Yan yüzleri tabanlarına dik değilse, bu prizmalara “eğik prizma” denir.

Eğik prizmada, prizmanın düzleme eğikliğine göre açıları değişir.

Genel olarak, yanal alanlar ile tabanların alanlarının toplamı, prizmanın alanını verir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022