Gorgoda Nedir? Kimdir?

Prof. Celal Şengör ve Saniye Atayman'ın Dünyanın Yok Oluş Teorisi

Prof. Celal Şengör ve öğrencisi Saniye Atayman tarafından gündeme getirilen yeni “yok oluş” teorisi, dünya bilim çevrelerinde heyecan yarattı. Amerikan Jeoloji Cemiyeti’nin “Bir Global Jeoloji Çalışması” adıyla yayımladığı kitabın tezi […]

Su ve GazProf. Celal Şengör ve öğrencisi Saniye Atayman tarafından gündeme getirilen yeni “yok oluş” teorisi, dünya bilim çevrelerinde heyecan yarattı.

Amerikan Jeoloji Cemiyeti’nin “Bir Global Jeoloji Çalışması” adıyla yayımladığı kitabın tezi şu: 250 milyon yıl önceki yok oluş bir meteor düşmesi veya volkanik patlama sonucunda değil, o zamanki büyük okyanusun Karadeniz gibi oksijensiz kalmasından kaynaklandı.

Bilim insanları, yaklaşık 250 milyon yıl önce dünyadaki canlıların yüzde 95’inin yok olduğunu çok önceden ortaya koydu. Arkasından da bu büyük yok oluş üzerine teoriler geliştirmeye başladı. En yaygın ilk teori, bu büyük yokoluşun dünyaya çarpan bir meteordan kaynaklanmış olabileceğine ilişkindi. Daha sonra bu görüş revize edildi ve Sibirya’daki Tungusko volkanik alanındaki büyük patlamanın asıl sebep olduğu tezi gündeme geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi jeolog Prof. Celâl Şengör ve öğrencisi Saniye Atayman’ın Amerikan Jeoloji Cemiyeti tarafından yayımlanan tezi ise bu iki görüşün de doğru olmadığını gösteriyor. “Bir Global Jeoloji Çalışması” adıyla yayımlanan kitaba göre, yok oluşun temel sebebi, 250 milyon yıl önce, dünyadaki kıtaların ayrışmadığı dönemde süper kıtanın ortasında yer alan okyanusun bizim Karadeniz’e dönüşmesi yani içinde teneffüs edilecek oksijen kalmaması. Bir süre sonra sıkışan gazlar da bir gazoz gibi köpürerek çevreye yayılıyor ve okyanusun çevresini hayat alanı olarak seçen ve bu zehirli havayı soluyan bütün canlıları öldürüyor.

Fosil Desteği
Prof. Şengör ve Atayman, bu teorilerini kitap haline getirmeden önce muhtelif uluslararası toplantılarda tebliğ olarak takdim etti. Bu tebliğ bilim çevrelerinde büyük bir tartışma başlattı. Bulunan fosil örnekleri teoriyi doğrularken, Amerikan Jeoloji Cemiyeti de tarihinde ilk kez iki Türk bilim insanı tarafından yazılan kitabı büyük bir hızla bastı ve bilim dünyasına sundu.

Prof. Şengör, halen Güney Afrika’daki Bernard Price Paleontoloji Enstitüsü’nde görev yapan ‘magister’ öğrencisi Saniye Atayman’ın biyoloji kökenli olmasının teoriyi destekleyen mantar fosillerin bulunmasında etkili olduğunu belirterek, Atayman’ın daha ilk tebliği ile dünya bilim çevreleri tarafından kabul gördüğünü söyledi.

Prof. Şengör’e, dünyada büyük yankı uyandıran tezlerinin Türkiye’deki bilim çevrelerinde de benzer bir heyecan uyandırıp uyandırmadığını soruyoruz. Cevabı, hüzün verici:

“Türkiye’de bir bilim camiası olmadığı için Türkiye’nin ne yaptığı beni ilgilendirmiyor. Ama şunu söylemem lazım: Saniye Atayman olmasaydı bu kitap ve bu teori olmazdı. Saniye bilim çevresine kendi kendini soktu, hem de büyük bir başarıyla. Büyük bir sabır ve inatla benim başta ortaya attığım bir fikri bir yıl boyunca çeşitli verilerle kontrol etti. Bir yıl boyunca sabahlara kadar birlikte çalıştık. Bu arada Saniye bana sık sık karşı çıkarak benim fikirlerimin değişmesine, gelişmesine ve daha doğru hale gelmesine hayati bir katkı yaptı.”

Kaynak: Mynet Haber

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mısır dedi ki:

    Hocalarımı tebrik ediyorum. Celal Şengör hocamı ayrıca tebrik ediyorum. Çünkü akademik kariyeri yüksek olan (yani prof.) hocalarımızın çoğu yeniliklere açık olmuyorlar daha doğrusu olmaktan korkuyorlar. Bu durumla halen daha savaş içerisindeyiz. Ellerinde kendi öğrencilik zamanından kalma sararmış yapraklardaki bilgileri ezberlemiş yüzlerce insan var. Bu sorun bizim gibi yeni nesille umarım çözülür, ama iş işten geçmiş olacak.

  2. yüksel özdemir dedi ki:

    Sayın Prof.Celal Şengör Türkiyemizin yetiştirdiği ender bilim adamlarından birisidir.Rektörlüğe ve hatta YÖK başkanlığına yakışır.Fransa da olün dediği gibi Sayın Şengör TÜRKİYE demektir.
    Ama böyle bilim adamlarının bir sporcu kadar kıymeti bu hükümet yanında yoktur.Bunlar biat edenleri ararlar.Hakiki bilim adamlarını sevmezler.
    Ne diyeyim takdir etmeyenler utansın.SAYGILARIMLA

Gorgoda © 2021