Gorgoda Nedir? Kimdir?

Radyasyon

Bir kaynaktan parçacık akışı ya da dalga biçimindeki enerji yayılımına verilen ad. Işınım da denir. Radyoaktif maddeler kararsız atomlardan oluşur. Kararsız atomların kararlı duruma dönmeleri süresince, yaydıkları parçacık ya da […]

Bir kaynaktan parçacık akışı ya da dalga biçimindeki enerji yayılımına verilen ad. Işınım da denir. Radyoaktif maddeler kararsız atomlardan oluşur. Kararsız atomların kararlı duruma dönmeleri süresince, yaydıkları parçacık ya da enerjiye radyasyon denir. Canlılar, uzay ve Güneş’ten gelen kozmik ışınlar, yer kabuğunda bulunan radyoizotoplar dolayısıyla toprak ve yapı malzemeleriyle su ve gıdalar gibi doğal kaynaklı radyasyonla birlikte yaşarlar. Buna ek olarak, tıp ve endüstride, araştırma ve eğitim amaçlı kullanılan yapay radyasyon kaynakları nedeniyle de sürekli olarak radyasyon etkisi altındadırlar. Normal koşullarda doğal ya da yapay radyasyon kaynaklarından alınan radyasyon miktarı genellikle çok düşüktür. Buna karşın, aşırı radyasyon insan vücudundaki hücreler üzerinde hasar yapıcı etkilerinden dolayı zararlıdır.

Radyasyonun deri kızarıklıklarından kansere, hatta ölüme kadar uzanan olumsuz sağlık etkileri vardır. Bu etkiler alınan radyasyon tipi, miktarı, radyasyondan etkilenme biçimi ve süresiyle ilgilidir. Bazı etkiler yıllar sonra ortaya çıkabilir. Duyu organlarıyla algılanamayan radyasyon yalnızca bazı özel ölçüm araçlarıyla belirlenebilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021