Gorgoda Nedir? Kimdir?

Radyo

Elektromanyetik dalgalar hâlindeki iletişim sinyallerini yakalayabilen ve bunları sese dönüştüren aygıtlar. Radyonun ortaya çıkışı, pek çok gelişmenin bir sonucuydu. İngiliz fizikçi Michael Faraday, bir elektrik akımının manyetik alan yarattığını göstererek, […]

Elektromanyetik dalgalar hâlindeki iletişim sinyallerini yakalayabilen ve bunları sese dönüştüren aygıtlar. Radyonun ortaya çıkışı, pek çok gelişmenin bir sonucuydu. İngiliz fizikçi Michael Faraday, bir elektrik akımının manyetik alan yarattığını göstererek, aslında radyonun bulunuşuna doğru giden ilk adımı da attı. 1864’te, İskoç fizikçi James Clerk Maxwell, elektromanyetik enerjinin ışık hızında dalgalar hâlinde yolculuk edebileceği öngörüsünde bulundu. 1888 yılında da Alman fizikçi Heinrich Hertz, Maxwell’in öngörüsünün kısa mesafeler için doğru olduğunu gösterdi. Ancak ilk sinyali, bir mors kodu olarak, Atlas Okyanusu üzerinden geçiren kişi İtalyan Fizikçi Guglielmo Marconi oldu.

Bir sonraki aşama, vakumlu tüpün (radyo lâmbalarının) geliştirilmesiydi. Bu yolla antenin yakaladığı radyo sinyalleri güçlendirilmiş oldu. Radyo alıcılarının kalitesi giderek arttı. 20. yüzyılın ortalarında geliştirilen transistorler radyo teknolojisinin daha da ilerletti ve günümüzde kullanılan radyoların geliştirilmesine olanak sağladı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021