Gorgoda Nedir? Kimdir?

Radyoteleskop

Kimi yıldızlardan yayılan radyo dalgalarını alan, çok büyük anten sistemlerinin oluşturduğu alıcı. Radyoteleskoplar evrenin içerisinde bulunan gök cisimlerinden gelen elektromanyetik dalgaları analiz ederek, gök cisimleri hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesine yardımcı […]

Kimi yıldızlardan yayılan radyo dalgalarını alan, çok büyük anten sistemlerinin oluşturduğu alıcı. Radyoteleskoplar evrenin içerisinde bulunan gök cisimlerinden gelen elektromanyetik dalgaları analiz ederek, gök cisimleri hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesine yardımcı olur.

Radyoteleskoplar uzayı, farklı dalga boylarıyla her saniye durmaksızın taramaktadırlar. Genelde birçok radyoteleskop bir arada kullanılarak, raylı bir sistem oluşturulur. Teleskoplar bu ray üzerinde belli bir sistemde hareket ederek araştırma yaparlar. Antene gelen sinyaller, otomatik olarak bir kâğıda aktarılır. Bu araçla, teleskoplarda olduğu gibi, uzaya bakılmaz ya da fotoğraf çekilmez. Sinyallere bakarak yıldızların hareketleri izlenir. Gözlem yapabilmek için hava koşullarının iyi olması da gerekmez.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021