Gorgoda Nedir? Kimdir?

Rezonans

Fizikte, bir cisim ya da sistemin dışarıdan uygulanan bir kuvvetin etkisiyle yaptığı salınımların genliklerinin, sistemin frekansı ile kuvvetin frekansının eşit olduğunda artması durumu. Rezonans, müzik aletlerinde kolayca gözlemlenebilir. Akort edilen […]

Fizikte, bir cisim ya da sistemin dışarıdan uygulanan bir kuvvetin etkisiyle yaptığı salınımların genliklerinin, sistemin frekansı ile kuvvetin frekansının eşit olduğunda artması durumu. Rezonans, müzik aletlerinde kolayca gözlemlenebilir. Akort edilen bir keman teli, yakınında aynı sesin çalınmasıyla titreşir. Çünkü frekansları aynıdır. Frekansları aynı olan ses kaynaklarından biri titreştirildiğinde diğeri de titreşir.

Rezonans mekanik, elektriksel ya da manyetik olabilir. Ayrıca, rezonans bilgisinden yararlanılarak istenilen değişiklikleri yaratmak üzere devreler kurulabilir ya da olabileceklerin önüne geçilebilir. Örneğin, bir radyo alıcısına kurulan rezonans devresi, antenden gelen birçok sinyalden istenen frekansta olan sinyalin seçilip alınmasını sağlayabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021