Gorgoda Nedir? Kimdir?

Rezorsin-Formaldehit Reçine Tutkalı

Rezorsin-formaldehit reçinesinden yararlanarak elde edilen bir suni reçine tutkalıdır. Suya ve neme dayanıklıdır. Kontrplak üretiminde, kayık, gemi yapımında, köprü ve yapı işlerinde, kapı, pencere elemanları yapıştırma işlemlerinde ve suya dayanıklı […]

Rezorsin-formaldehit reçinesinden yararlanarak elde edilen bir suni reçine tutkalıdır. Suya ve neme dayanıklıdır. Kontrplak üretiminde, kayık, gemi yapımında, köprü ve yapı işlerinde, kapı, pencere elemanları yapıştırma işlemlerinde ve suya dayanıklı kontrplak imalinde kullanılır.

Bu tutkalın da montaj işlerinde ve kaplama yapıştırmada kullanılabilecek türleri vardır. Montaj işlerinde kullanılan türü, genellikle sıvı halde satılır. Kullanılacağı zaman ağırlıkça %5 oranında sertleştirici katılarak hazırlanır. Hazırlanan tutkal 10-15 dakika dinlendirildikten sonra tekrar iyice karıştırılarak kullanılır. Sertleştirici ile karıştırılan tutkal önerilen süre içerisinde tüketilmelidir. Belirtilen sürenin sonunda tutkal koyulaşmaya başlar. Koyulaşan tutkal sıvısı artık işe yaramaz. Tutkal sürmede kullanılan araç ve makineler, tutkal koyulaşmaya başlamadan önce özenle yıkanarak temizlenmelidir. Yüzeyin düzgünlüğüne ve ağacın cinsine göre 1 m2 yüzeye, 150-200 arasında değişen miktarda tutkal sürülmelidir. Tutkal sürülen parçalar 10-12 dakika içinde sıkılmalıdır. Kuruma süresi ağacın nem derecesine göre 4 ile 6 saat arasında değişir. Rezorsin-formaldehit montaj tutkalı 200° ortamda kullanılmalıdır. Normal sıcaklıkta 9 ay kadar saklanabilir.

Kaplama yapıştırmak için üretilen türü, hem toz hem de sıvı halde satılır. Ağırlıkça %5 oranında sertleştirici ile karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan tutkal sıvısı 10 dakika dinlendirildikten sonra tekrar iyice karıştırılır ve kullanılır.

Sertleştirici ile karıştırılan tutkal 3 saat içerisinde tüketilmelidir. 1m’lik yüzeye 120-160 gr kadar sürülmeli, 130-140Co sıcaklıkta 20-40 kg/cm2 basınçla preslenmelidir. Presin sıkılı kalma süresi 5 dakika olarak ayarlanmalıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021