Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ribozom

Isık mikroskobuyla görülmeyen çok küçük,zararsız organellerdir. Çekirdek zarı,E.R.,sitoplazma sıvısı,kloroplast sıvısı ve mitokondri sıvısında bulunurlar.Hücrede her türlü protein ve RNA’dan yapılmıslardır.Büyük ve küçük alt birimden olusurlar.Protein,enzim ve hormon sentezi hızlı olan […]

Isık mikroskobuyla görülmeyen çok küçük,zararsız organellerdir. Çekirdek zarı,E.R.,sitoplazma sıvısı,kloroplast sıvısı ve mitokondri sıvısında bulunurlar.Hücrede her türlü protein ve RNA’dan yapılmıslardır.Büyük ve küçük alt birimden olusurlar.Protein,enzim ve hormon sentezi hızlı olan hücrelerde daha çok bulunur.Birçogu sitoplazmada yanyana gelerek polizom (poliribozom)ları olusturur.Virüsler hariç bütün canlı hücrelerde bulunan temel organeldir.

Hücrelerin en küçük organeli. Virüsler dışında tüm canlılarda bulunur. Hepsi birbirinin benzeri, küremsi ya da oval partiküllerdir. Ribozomlar hücrenin protein sentezinden sorumludur. Ribozomların sayıları, genç ve özellikle sentez yapan hücrelerde fazladır. Sentezlenecek proteinler çekirdek tarafından şifrelenir. Bu şifreye uygun olarak proteinler ribozomlarda sentezlenir.

Ribozomlar sitoplâzmada serbest hâlde ya da endoplâzmik retikulumun dış zarında birleşik hâlde bulunur. Mitokondri ve kloroplâst organelleri kendi ribozomlarına sahiptir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021