Gorgoda Nedir? Kimdir?

Robot

Yeniden programlanabilen; maddeleri, parçaları, aletleri, programlanmış hareketlerle, yapılacak işe göre taşıyan ya da işleyen çok fonksiyonlu makinelerin ortak adı. Robot sözcüğü ilk olarak 1920’lerin başında Çek yazar Karel Capek’in R.U.R. […]

Yeniden programlanabilen; maddeleri, parçaları, aletleri, programlanmış hareketlerle, yapılacak işe göre taşıyan ya da işleyen çok fonksiyonlu makinelerin ortak adı. Robot sözcüğü ilk olarak 1920’lerin başında Çek yazar Karel Capek’in R.U.R. adlı kitabında kullanılmıştı. Mekanik, otonom ve arzulardan yoksun yaratıklar anlamında kullanılan robot sözcüğü, daha sonra birçok bilim kurgu romanına konu oldu. Isaac Asimov, ünlü robot serisiyle teknolojik açıdan tutarlı bir robot kavramı yarattı.

Bu model kavram öylesine etkili oldu ki, günümüzde robot araştırmaları yalnızca endüstride kullanımı hedefleyen fonksiyonel tasarımların ötesinde, davranış diye adlandırılabilecek özelliklere sahip robotlar üzerinde yoğunlaştı. Robotlar üzerinde yapılan araştırmaların son yıllarda yoğunlaşmasının temel nedeni, bu konuda üretilmiş olan bilgi birikiminin çokluğu ve geçmişe göre daha güvenilir oluşu olarak değerlendiriliyor. Endüstride robotlar hızlı ve görece hatasız çalışmalarıyla verimi artırırken, insanların çalışmasını kısıtlayan organik faktörlerden etkilenmemeleri onlara bazı işlerde önemli avantajlar sağlamaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021