Gorgoda Nedir? Kimdir?

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde, Anadolu Hisarı’nın karşısındadır. İstanbul’u almaya hazırlanan Fatih Sultan Mehmed, boğazın denetlenmesinde Anadolu Hisarı’nın yetersiz kaldığını görerek bu yeni hisarı yaptırmıştır. Rumeli Hisarı’nın yapımına […]

Rumeli HisarıRumeli Hisarı İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde, Anadolu Hisarı’nın karşısındadır. İstanbul’u almaya hazırlanan Fatih Sultan Mehmed, boğazın denetlenmesinde Anadolu Hisarı’nın yetersiz kaldığını görerek bu yeni hisarı yaptırmıştır. Rumeli Hisarı’nın yapımına 20 Mart 1452’de başlanmış, 7.000 işçinin ve 1.800 ustanın geceli gündüzlü çalışmasıyla yapımı dört ay içinde tamamlanmıştır. Kerestesi İnebolu’dan, taşları çevredeki taş ocaklarından getirtilen hisarın mimari Muslihiddin’dir.

İstanbul’un alınmasında önemli rol oynayan hisar sonradan önemini yitirdi ve kuzeydeki Sanca Paşa Kulesi birçok kişinin kapatıldığı bir hapishane oldu. Bu yüzden bu kuleye Kara Kule adı verilmiştir.

Rumeli Ihsan kıyıdan batıya doğru dikleşerek yükselen iki küçük tepe üzerinde kurulmuştur. Kuzey-güney doğrultusunda 250 metre, doğu-batı doğrultusunda ise 125 metre boyunca uzanır. Üç büyük kuleden, 13 burçtan ve bunları birleştiren surlardan oluşan hisarın beş tane kapısı vardır. Giriş katlarıyla birlikte Zağanos Paşa Kulesi sekiz, Sarıca Paşa ve Halil Paşa kuleleri dokuzar katlıdır. Deniz kenarındaki Halil Paşa Kulesi 12 köşelidir. Silindir biçimindeki öbür iki kuleden Zağanos Paşa Kulesi güneyde, Sanca Paşa Kulesi kuzeyde yer alır.

15. yüzyılda depremden zarar gören Rumeli Hisarı 1460-M yılları arasında Fatih tarafından onartılmış, daha sonra 1510, 1773, 1794 ve 1953 yıllarında yeniden onarılarak 1970’te müzeye dönüştürülmüştür. Bu hisarın bahçesi de zaman zaman açık hava tiyatrosu olarak kullanılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021