Gorgoda Nedir? Kimdir?

Saflaştırma

Metalürjide, metal eriyiklerinde istenmeyen maddelerin, yani safsızlıkların uzaklaştırılması. Saflaştırma yapılırken, metale istenen özellikleri kazandıran maddeler de katılabilir. Örneğin, demirdeki karbon yüzdesi düşürülüp çeliğe dönüştürüldükten sonra nikel, krom vb. elementlerin katılmasıyla […]

Metalürjide, metal eriyiklerinde istenmeyen maddelerin, yani safsızlıkların uzaklaştırılması. Saflaştırma yapılırken, metale istenen özellikleri kazandıran maddeler de katılabilir. Örneğin, demirdeki karbon yüzdesi düşürülüp çeliğe dönüştürüldükten sonra nikel, krom vb. elementlerin katılmasıyla alaşımlı çelikler elde edilebilir.

Pek çok metal, örneğin; nikel, bakır, kalay, altın, çinko ve krom elektrolizle saflaştırılır. Elektrolit olarak metalin bir tuz çözeltisi, anot olarak da metal kullanılır. Saf metalse katotta toplanır.

Saf metal elde etmenin bir diğer yolu da bölgesel eritmedir. Metal çubuk, çevresinde hareket hâlinde olan bir ısıtıcıyla ısıtılır. Bir bölgede erime gerçekleşirken, safsızlıklar yeni ısıtılan bölgeye, geride saf metal kristallerini bırakarak geçer. Böylece safsızlıklar çubuğun öteki ucundan alınır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021