Gorgoda Nedir? Kimdir?

Şakayık

Şakayıkgiller (Paeoniacaea) familyasının Paeonia cinsini oluşturan otuz üç kadar çok yıllık bitki türünün ortak adı. Asya’da, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da yetişen türlerinin çoğu otsudur. Alımlı çiçeklerinden ötürü süs bitkisi olarak […]

Şakayıkgiller (Paeoniacaea) familyasının Paeonia cinsini oluşturan otuz üç kadar çok yıllık bitki türünün ortak adı. Asya’da, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da yetişen türlerinin çoğu otsudur. Alımlı çiçeklerinden ötürü süs bitkisi olarak yetiştirilen şakayığın bazı türlerinden Avrupa’nın güney kesimleriyle Asya’da şifalı bitki ve yiyecek olarak yararlanılır.

Süs şakayıkları otsu ve ağaçsı olmak üzere iki gruba ayrılır. Beyaz, pembe ya da parlak kırmızı renkteki çiçeklerinin katmerli ya da yalınkat çeşitleri vardır. Kokulu Çin şakayığı (P. lactiflora) ile Avrupa’ya özgü adi şakayıktan (P. officinalis) yapılan melezleme çalışmaları sayesinde birçok bahçe çeşidi geliştirilmiştir.

Ağaçsı şakayıklarsa Çin’de yabani olarak yetişen P. suffructicosa’dan türetilmiştir. Öteki gruptakiler gibi, büyüme mevsimi sonunda ölmeyen, uzun ömürlü, çalımsı gövdeleri vardır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021