Gorgoda Nedir? Kimdir?

Salgı ve Salgı Bezi

Bir salgı bezi ya da bez hücresinden üretilip salınan maddelere verilen genel ad. Genellikle, bu maddelerin, bedenin öteki hücreleri üzerinde fizyolojik kontrol etkileri vardır. Salgılanan madde bir kanalla, vücut dışına […]

Bir salgı bezi ya da bez hücresinden üretilip salınan maddelere verilen genel ad. Genellikle, bu maddelerin, bedenin öteki hücreleri üzerinde fizyolojik kontrol etkileri vardır. Salgılanan madde bir kanalla, vücut dışına ya da sindirim kanalına veriliyorsa “dış salgı”, doğrudan kana veriliyorsa “iç salgı” olarak adlandırılır.

Salgı Bezi

Hayvanlarda kandaki belirli maddeleri içine alıp bunları değiştirdikten ya da yoğunlaştırdıktan sonra ortaya çıkan yeni maddeyi kan damarlarına, çeşitli organların içine ya da deri yüzeyine salgılayan dokuların ortak adı. İç salgı bezleri, örneğin, hipofiz, tiroit, böbrek üstü salgı bezleri hormon olarak bilinen kimyasal maddeleri doğrudan kana salgılar. Dış salgı bezleri, örneğin, tükürük, ter, sindirim bezleri, yaptıkları maddeyi kanallar yardımıyla vücut yüzeyine ya da başka organların içine salgılar. Pankreas hem iç salgı işlevi hem de dış salgı işlevi olan özel bir salgı bezidir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021