Gorgoda Nedir? Kimdir?

Salmonelloz

Salmonelloz, insanda besin zehirlenmesinin, evcil hayvanlardaysa çeşitli hastalıkların etkeni olan bazı Salmonella türlerinin neden olduğu enfeksiyonların ortak adı. İnsanlarda başlıca bulaşma kaynakları, hasta hayvanların eti ve saklanma ya da hazırlanma sırasında mikrop içeren maddelerin karıştığı gıdalardır. Hastalığın başlangıcı ani olabilir. Başlıca belirtileri, bulantı, kusma, ishal, hâlsizlik ve hafif ateştir. Vakaların çoğu birkaç günde iyileşir. Evcil […]
Salmonelloz, insanda besin zehirlenmesinin, evcil hayvanlardaysa çeşitli hastalıkların etkeni olan bazı Salmonella türlerinin neden olduğu enfeksiyonların ortak adı. İnsanlarda başlıca bulaşma kaynakları, hasta hayvanların eti ve saklanma ya da hazırlanma sırasında mikrop içeren maddelerin karıştığı gıdalardır. Hastalığın başlangıcı ani olabilir. Başlıca belirtileri, bulantı, kusma, ishal, hâlsizlik ve hafif ateştir. Vakaların çoğu birkaç günde iyileşir.

Evcil hayvanlarda salmonelloz, farkına varılmayacak kadar hafif olabileceği gibi, özellikle yavrularda ölüme de neden olabilir. Hâlsizlik, bitkinlik, ateş ve ishal sık görülen belirtilerdendir. Bu hastalık gebe hayvanlarda düşüğe neden olabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022