Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sanayi

Ham maddelerin işlenip kullanılır hâle getirilmesine yarayan yöntem ve araçların hepsi. Endüstri olarak da bilinir. Çoğu zaman sanayi dışı olarak düşünülen, resmi istatistiklerde de böyle sınıflandırılan tarım ve hizmet sektörlerini de içine alır. Oysa tarihsel bakımdan sanayi, tarımdan ayrışma yoluyla doğmuş bir kavramdır. Sanayiler birincil, ikincil ve üçüncül olarak sınıflandırılırken, ikincil sanayi, yani eski anlamıyla […]
Ham maddelerin işlenip kullanılır hâle getirilmesine yarayan yöntem ve araçların hepsi. Endüstri olarak da bilinir. Çoğu zaman sanayi dışı olarak düşünülen, resmi istatistiklerde de böyle sınıflandırılan tarım ve hizmet sektörlerini de içine alır. Oysa tarihsel bakımdan sanayi, tarımdan ayrışma yoluyla doğmuş bir kavramdır.

Sanayiler birincil, ikincil ve üçüncül olarak sınıflandırılırken, ikincil sanayi, yani eski anlamıyla asıl sanayi sektörü de kendi içinde ağır ve hafif sanayi olarak ikiye ayrıldı.

Birincil sanayi: Günümüzde bir ülke ekonomisinin tarım, ormancılık ve balıkçılığın yanı sıra ikincil sanayilere ham madde sağlayan madenciliği, taş ocakçılığını, petrol ve doğal çıkarımını da kapsar.

İkincil sanayi: Ülke ekonomisinde birincil sanayilerin sağladığı ham maddelerin işlenerek tüketim mallarına ve üretim mallarına dönüştürülmesini içerir.

Üçüncül sanayi: Ülke ekonomisinin hizmetler ya da elle tutulmaz yararlar sağlayan, zenginlik yaratan, ama somut mal üretmeyen sanayilerini içine alır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022