Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sao Tome Ve Principe Adaları

Resmi adı Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’dir. Başkenti Sao Tome olan ülkenin nüfusu, 159 832 kişi (2000), yüz ölçümü 960 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Dobra, resmi dili Portekizcedir. Halkı Hristiyanlık dinine mensuptur. Gine Körfezi’nde, Orta-Batı Afrika’nın 125 mil açıklarında yer alır. Doğuda Ekvator Ginesi ve Gabon komşularıdır. Kişi başına düşen ulusal […]

Resmi adı Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’dir. Başkenti Sao Tome olan ülkenin nüfusu, 159 832 kişi (2000), yüz ölçümü 960 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Dobra, resmi dili Portekizcedir. Halkı Hristiyanlık dinine mensuptur. Gine Körfezi’nde, Orta-Batı Afrika’nın 125 mil açıklarında yer alır.

Doğuda Ekvator Ginesi ve Gabon komşularıdır. Kişi başına düşen ulusal gelir 1100 $’dır. Zorunlu eğitim süresi dört yıl, insanların ortalama ömrüyse 64 yıldır.

En büyük kenti Sao Tome, en yüksek dağı Sao Tome (2024 m)’dir. Sao Tome ve Principe adaları, volkan zincirinin uzantılarıdır. Kuzeydoğu ve güneybatı kesimleri alçak düzlüklerden, orta kesimleri volkanik yükseltilerden oluşur. Tropikal iklim egemendir. Adaların büyük bölümünü tropikal ormanlar ve ekili alanlar kaplar.

Ülkenin doğal kaynağı; balıktır. Tarım ürünleri; kakao, Hindistan cevizi ürünleridir. Endüstri ürünleri; balıkçılık ve deniz ürünleri özellikle karidestir. Başlıca kentleri, Sao Tome, Santa Cruz ve Santo Antonio’dur.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022