Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sarı Irmak

Kuzey Çin’in en büyük ırmağı. Yaklaşık 4800 km uzunluyla Sarı Irmak, Yangzi Ciang’dan sora, ülkenin ikinci büyük ırmağıdır. Taşıdığı çok büyük miktarlardaki löslü alüvyonun ırmağa verdiği renkten ötürü Sarı Irmak adını alır. Yılda yaklaşık 1,6 milyar ton tortul taşıdığı sanılmaktadır. Bayan Kara sıradağlarında, yaklaşık 4500 m yükseklikten doğan Sarı Irmak, başlangıçta Tibet Plâtosunu güneydoğuya doğru […]
Kuzey Çin’in en büyük ırmağı. Yaklaşık 4800 km uzunluyla Sarı Irmak, Yangzi Ciang’dan sora, ülkenin ikinci büyük ırmağıdır. Taşıdığı çok büyük miktarlardaki löslü alüvyonun ırmağa verdiği renkten ötürü Sarı Irmak adını alır. Yılda yaklaşık 1,6 milyar ton tortul taşıdığı sanılmaktadır.

Bayan Kara sıradağlarında, yaklaşık 4500 m yükseklikten doğan Sarı Irmak, başlangıçta Tibet Plâtosunu güneydoğuya doğru kat eder. Daha sonra bir dizi dirsek yaparak; kuzeye, Lancou’ya yönelir. Irmağın kaynağına yakın bölümleri dar vadiler boyunca akar ve yatağı derine gömülüdür. Lancou’dan Moğol Plâtosu sınırına kadar kuzeye doğru ilerler. Buradan doğuya yönelerek yoluna devam eder. Daha sonra güneye dönerek Çinlig’e ulaşır. Buradan tekrar doğuya doğru ilerleyerek Büyük Ova’ya ulaşır. Lancou’dan Baotou’ya kadar çok geniş bir vadide ilerler. Sonunda Bo Hai Körfezi’nden Sarı Deniz’e dökülür. Irmağın denize yakın bölümleriyse çok geniş vadiler ve düzlükler boyunca ilerler. Özellikle bu bölgede sık sık taşan, geçtiği yerleri sular altında bırakan düzensiz bir akım rejimine sahiptir.

Irmak üzerindeki sulama sistemlerinin geçmişi dört bin yıl öncesine kadar uzanır. Bu güne değin yapılan kanallarla birlikte 26 bin km2lik bir alanı sular.

Yazı etiketi: , , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022