Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sarıhumma

Çoğunlukla sıcak ülkelerde, insanda, bütün maymun türlerinde ve bazı küçük memeli hayvanlarda görülen bir cins sivrisinek aracılığıyla bulaşan, tene sarı bir renk veren, ateşli bir hastalık. Etkeni Togaviridae familyasından Flavivirus cinsi bir virüstür. Sarıhumma, 18. yüzyılda Amerika Kıt’ası’nda ölüme yol açan salgınlarla ortaya çıkmış ve oradan da Avrupa’ya sıçramıştır. Sarıhumma virüsünü taşıyan sivrisineğin ısırmasının ardından […]
Çoğunlukla sıcak ülkelerde, insanda, bütün maymun türlerinde ve bazı küçük memeli hayvanlarda görülen bir cins sivrisinek aracılığıyla bulaşan, tene sarı bir renk veren, ateşli bir hastalık. Etkeni Togaviridae familyasından Flavivirus cinsi bir virüstür.

Sarıhumma, 18. yüzyılda Amerika Kıt’ası’nda ölüme yol açan salgınlarla ortaya çıkmış ve oradan da Avrupa’ya sıçramıştır.

Sarıhumma virüsünü taşıyan sivrisineğin ısırmasının ardından 3-6 günlük kuluçka devresinde, virüs insan vücudunda çoğalmaya başlar. Hastalığın başlıca belirtileri; baş ve sırt ağrısı, bulantı, kusma ve hızla yükselen ateştir. Virüs, karaciğer hücrelerini tahrip ettiğinden sıklıkla sarılık görülür. Bu nedenle hastalığa sarıhumma adı verilmiştir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022