Gorgoda Nedir? Kimdir?

Satürn

Güneş Sisteminin ikinci büyük gezegenidir. Çevresindeki halka ona son derece görkemli bir görünüm verir. Bu halka milyonlarca küçük parçacıktan oluşur. Ekvator çevresinde bulunan bu halka içten dışa doğru 7 bölümden […]

Güneş Sisteminin ikinci büyük gezegenidir. Çevresindeki halka ona son derece görkemli bir görünüm verir. Bu halka milyonlarca küçük parçacıktan oluşur. Ekvator çevresinde bulunan bu halka içten dışa doğru 7 bölümden oluşur. En dıştaki halka 275.000 km çapındadır. İçteki halka daha zayıftır. Buna “Crepe Halkası” denir. Satürn’ün yüzeyi Jüpiter gibi katı değildir, kalın bir atmosfer tabakasıyla kuşatılmıştır. Atmosferi hidrojen ve helyumdan oluşur.Ekvator çapı 120.660 km dir. Güneş’e 1.511.000.000 km Dünya’ya 1.650.000.000 km dir. 27Derece lik dönme ekseni eğimine sahiptir. Kütlesi Dünya’nın 95 katıdır. Ortalama sıcaklığı -150DereceC dir.Yirmi uydusu vardır. En büyük uydusu olan “Titan” Ay’dan daha büyüktür.

Güneş’in çevresinde dolanan dokuz büyük gezegen içerisinde, Güneş’e uzaklığı bakımından altıncı sırada yer alan gezegen. Güneş’ten ortalama uzaklığı 1 milyar 426 milyon km olan Satürn’ün, Jüpiter’e oranla daha belirgin bir elips biçimi vardır. Satürn de, Jüpiter gibi, gaz gezegenlerdendir. Çevresinde küçük uydulardan meydana gelen kemer biçiminde halkalar oluşmuştur. Satürn’ün Güneş çevresindeki dolanım süresi Dünya’nın dolanım süresinden 29,5 kez uzundur.

Satürn’ün bilinen uydu sayısı 18’dir. Uydulardan en büyüğü olan Titan, Dünya’nın uydusu olan Ay’dan daha büyüktür ve metan gazından oluşmuş bir atmosferle çevrilmiştir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021