Gorgoda Nedir? Kimdir?

Saya Dikici (Makine İle)

Ayakkabıların umumiyetle deriden yapılan saya kısımlarını dikmek için ayak veya elektrik motoru ile çalışan bir makineyi çalıştıran kişidir. Saya Dikici (Makine İle) işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak: a) Makinenin makara takılan yerine […]
Ayakkabıların umumiyetle deriden yapılan saya kısımlarını dikmek için ayak veya elektrik motoru ile çalışan bir makineyi çalıştıran kişidir. Saya Dikici (Makine İle) işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

a) Makinenin makara takılan yerine ve mekiğine özel iplik geçirerek sarmak,
b) İpliği makine kılavuzlarından ve iğne deliğinden geçirmek,
c) İpliğin gerginliğini ayarlamak,
d) Sayanın dikilecek kısımlarını makineye sürerek iğne altında yürütmek,
e) Boşalan makaraları ve kırılan iğneleri yenileriyle değiştirmek,
f) Kullanılan makinenin veya dikilen saya parçalarının tipine göre (yatık, silindirik, frenli veya mackay makinelerini kullananlar veya maskaret, flota, fort, gamma ve çatı gibi saya parçalarını dikişle birleştirenler, gibi) ihtisası bulabilir ve o suretle ayırt edilebilir. vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022