Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sazan

Sazangiller takımının, Cyprinidae familyasının Cyprinus cinsine ait türlere verilen genel ad. En geniş coğrafi yayılış göstereni, Cyprinus Caspio’dur. Boyları 100-150 cm, ağırlıkları 15-30 kg kadardır. Üst dudaklarında iki uzun, iki kısa bıyık vardır. Pulları büyüktür. Renkleri yaşadıkları ortama göre kısmen değişir. Hepçil, zemin balıklarıdır. Besinleri, plânktonlar, su böcekleri, bazı midyeler ve su bitkileridir. Avrupa ve […]
Sazangiller takımının, Cyprinidae familyasının Cyprinus cinsine ait türlere verilen genel ad. En geniş coğrafi yayılış göstereni, Cyprinus Caspio’dur. Boyları 100-150 cm, ağırlıkları 15-30 kg kadardır. Üst dudaklarında iki uzun, iki kısa bıyık vardır. Pulları büyüktür. Renkleri yaşadıkları ortama göre kısmen değişir. Hepçil, zemin balıklarıdır.

Besinleri, plânktonlar, su böcekleri, bazı midyeler ve su bitkileridir. Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinin yerli balıkları olan bu hayvanlar, Türkiye’nin birçok bölgesinde yaygındır. Durgun ya da yavaş akan, yazın sıcaklığı yüksek olan sularda yaşarlar. Kışın çok düşük sıcaklıklara dayanabilirler. Etleri oldukça lezzetlidir. Birçok suda üretimi yapılmaktadır. Birçok kaynakta yüz yıl kadar yaşayabildikleri belirtilmektedir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022