Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sera

Sıcak iklimlere özgü bitkilerin ve turfanda sebze ya da meyvelerin yetiştirildiği, bol ışık alan, aşırı sıcak ve soğuğa korumalı yapı. İlk seralara Avrupa’da 16-17. yüzyıllarda rastlanır. Daha çok büyük malikânelerin bahçesinde görülen bu yapılar, tuğla ya da ahşaptan yapılır ve soba ya da benzer araçlarla ısıtılırdı. Daha sonra teknolojideki gelişmelerle birlikte, cam ucuzladı ve yapılarda […]
Sıcak iklimlere özgü bitkilerin ve turfanda sebze ya da meyvelerin yetiştirildiği, bol ışık alan, aşırı sıcak ve soğuğa korumalı yapı. İlk seralara Avrupa’da 16-17. yüzyıllarda rastlanır. Daha çok büyük malikânelerin bahçesinde görülen bu yapılar, tuğla ya da ahşaptan yapılır ve soba ya da benzer araçlarla ısıtılırdı. Daha sonra teknolojideki gelişmelerle birlikte, cam ucuzladı ve yapılarda kullanılabilir biçimde üretilmeye başlandı. Bu sayede, ahşap ya da metal omurgalı, cam levhalarla kaplı, bol ışıklı seralar ortaya çıktı. Güneş ışığından daha çok yararlanan bu tür seralarda daha gelişmiş ısıtma sistemleri de kullanılmaya başlandı. Günümüzdeyse polietilen, polivin ya da cam elyafı gibi saydam malzemeler, daha ucuz maliyetleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Seralar sebze ve meyvelerin doğal koşullar altında yetiştikleri mevsimlerin dışında da yetiştirilmesini sağlar. Ayrıca, açık havada yetiştirilebilecek bitkilerin fidelerinin önceden yetiştirilmesini sağlar. Böylece daha erken ürün elde edilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022