Gorgoda Nedir? Kimdir?

Şeria Irmağı

Suriye, İsrail ve Ürdün’den geçen bir ırmak. Yeryüzünde deniz düzeyine göre en alçak düzeyde yer alan akarsudur. Kaynağıyla Lut Gölü arasındaki uzaklığı 200 km olmasına rağmen, menderesler oluşturarak aktığı için uzunluğu 360 km’yi aşar. Eski Dünya’nın altı önemli uygarlık havzasından biridir. Yunanlıların Aulon adını verdiği ırmak, Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal olarak kabul edilir. […]
Suriye, İsrail ve Ürdün’den geçen bir ırmak. Yeryüzünde deniz düzeyine göre en alçak düzeyde yer alan akarsudur. Kaynağıyla Lut Gölü arasındaki uzaklığı 200 km olmasına rağmen, menderesler oluşturarak aktığı için uzunluğu 360 km’yi aşar. Eski Dünya’nın altı önemli uygarlık havzasından biridir. Yunanlıların Aulon adını verdiği ırmak, Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal olarak kabul edilir. Aziz Yahya’nın Hz. İsa’yı bu ırmağın sularında vaftiz ettiğine inanılır.

Sularının tuzlu olması nedeniyle, Şeria ırmağının sulama için kullanılması pek uygun değildir. İsrail, ırmağın sularından yararlanmak için Taberiye Gölü’nden Bet Şean’a kadar uzanan bir kanal ve her yıl 11,3 milyar metreküp suyu ülkenin orta ve güney kesimlerine pompalayan bir su şebekesi inşa etmiştir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022