Gorgoda Nedir? Kimdir?

Şerit Testere Makinesi

Şerit şeklindeki testeresinden adını alan şerit testere makinesi, kalas ve parçaların boylarını, kalınlık ve genişliklerini istenilen ölçüde kesmede, eğmeçli şekilli parçaların kesiminde, zıvana kesme işlemlerinde kullanılır. Şerit testere makinelerinin büyüklüğü […]

Şerit Testere Makinesi
Şerit Testere Makinesi

Şerit şeklindeki testeresinden adını alan şerit testere makinesi, kalas ve parçaların boylarını, kalınlık ve genişliklerini istenilen ölçüde kesmede, eğmeçli şekilli parçaların kesiminde, zıvana kesme işlemlerinde kullanılır. Şerit testere makinelerinin büyüklüğü kasnak çapı ile belirlenir. Örneğin, kasnak çapı 60 cm olan makineye 60’lık, kasnak çapı 80 cm olanına da 80’lik şerit testere makinesi denir.

Makinenin başlıca parçaları şunlardır.

Gövde: Dökme demirden yapılır ve içerisi boştur. Genellikle beton cıvatalarla atölyenin tabanına bağlanır. Bütün parçalar gövde üzerinde hazırlanan yerlerine bağlanırlar.

Tabla: Üzerinde kesme işlemi yapılan düzgün yüzeyli dökme demirdir. Gövde üzerine yatay olarak cıvatalarla bağlanır. Bazı tip makinelerde istenilen açıda ayarlanabilir. Tabla üzerinde şu kısımlar bulunur:

a. Testere kanalı: Testere bu kanaldan geçirilerek kasnaklara takılır. Çalışma sırasında testerenin geri fırlamasını önlemek amacı ile kızaklı sürgülü bir parça ile kapatılır.

b. Testere Boşluğu ve Takozu: Tablanın orta kısmında testerenin çalışması için açılmış boşluktur. Genellikle kare veya dikdörtgen şeklindedir. Kenarları meyilli olan bu boşluk, testerenin düzgün çalışması ve parçanın altından koparma yapmaması için sert ağaçtan yapılan bir takozla kapatılır. Takoza testerenin geçebileceği şekilde bir yarık açılır. Tabla ile aynı yüzeyde bulunması önemlidir.

c. Siper: Tabla üzerinde özel yerine bağlanır. Testereye yaklaşıp uzaklaşabilir. İş parçasının genişlik veya kalınlığını düzgün olarak kesmek için yararlanılır.

d. Sürgülü Gönye Siperi Kanalı: Tabla üzerinde kızaklı gönye siperi ile çalışmak ve çeşitli kalıplarla kesim yapmak için kullanılır.

Kasnaklar: Biri tablanın altında, diğeri de gövdenin üst kısmında olmak üzere iki adettir. Alt kasnak gövde üzerine yataklanmıştır. Motordan aldığı hareketle döner. Üst kasnak gövde üzerinde kızaklı kanal içerisinde hareket eden bir parça üzerinde bilyeli iki yatakla yataklanmıştır.

Üst kasnakta üç çeşit hareket düzeni vardır.

1. Ekseni etrafındaki dairesel hareketi makineye takılan testere ile alt kasnaktan alır.

2. Gövde üzerinde düşey yönde aşağı yukarı hareketi ile testerenin gerdirilmesi sağlanır. Bu aşağı yukarı hareket vidalı bir kol ile sağlanır. Gerdirme düzeninin alt ve üst sınırları testerenin boy sınırlarını belirler.

3. Kasnağı, öne arkaya eğdirme düzeni; Bu düzenle de testere dişlerinin kasnak üzerinde taşkınlığı ayarlanır. Bu işlem ayrı bir ayar kolu ile yapılır. Testerenin çaprazını korumak, testerenin kaymasını önlemek ve daha esnek bir gerdirme sağlamak amacı ile kasnakların çevreleri kauçuk, lastik veya kösele ile kaplanabilir.

Koruyucu Kapaklar: Çalışma güvenliğinin sağlanması amacı ile kasnaklar makine gövdesine bağlanmış metal kapaklarla kapatılmıştır. Ayrıca testere makine üzerine takıldıktan sonra kesme işlemi yapan kısmı dışında kalan yerleri koruyucu kapalılarla kapatılır.

Testere Kılavuz Düzenleri: Testere lamasının düzgün bir doğrultuda hareket etmesini sağlamak, kesim esnasında lamanın sağa sola bükülmesini ve geriye kaçmasını önlemek amacı ile sevk düzeni bulunur. Tablanın altında ve üstünde olmak üzere iki kılavuz düzeni vardır. Üst kılavuz düzeninin bulunduğu bölüm yükseklik ayarı yapılabilen bir mil üzerine bağlanmıştır. Kılavuzluk yapmak amacı ile tabla alt ve üstünde testere yan yüzeyleri sert ağaçlardan hazırlanmış takozlar ara sıra alınır. Ayrıca üst kılavuz düzeninde testere sırtının dayandığı bilyeli makara vardır.

Testere Laması: Makinenin kesme işlemini yapan elemanıdır. Piyasada genellikle 50 m uzunluğunda toplar halinde bulunur. Özel takım çeliğinden değişik genişlik ve kalınlıkta imal edilirler. Diş şekillerine ve diş büyüklüklerine göre çeşitleri vardır. Makinenin kasnak çapı ve yapılacak kesme işleminin düzgün veya eğmeçli olması durumuna göre uygun olan testere seçilir. Eğmeçli işler için genişliği dar, kasnak çapı küçük olan makine için ise kalınlığı ve genişliği az olan testere kullanılır.

Motor: Makinede hareketi sağlayan güç kaynağıdır. Makine üzerine veya yere bağlanır. Motorun hareketi genellikle bir kayışla alt kasnağa iletilir. Makine büyüklüğüne uygun güçte motorla çalıştırılır. Motorun çalışması makine üzerine takılan şalterle sağlanır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. zafer can dedi ki:

    mrb lar ben bu şerit makinasının teknik resmini bulmaya calişıyorum bütün parcasının ölcülü bi şekilde teknik resmi lazım proje ödevim var yardımcı ola bilirmisinz acaba…

Gorgoda © 2021