Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ses Kaydı

Ses dalgalarının saklanabilecek biçime dönüştürülerek kaydedilmesi. Sesi, özel yapılmış, birbirinden farklı bazı maddeler üzerine kaydederek, yıllar sonra bile tekrarlamak, yani yeniden dinlemek mümkündür. İlk ses kaydı fonograf adı verilen araçlarla gerçekleştirilmiştir. Seslerin kaydedilmesi ve sonra tekrar dinlenebilmesi, radyo, televizyon ve basın gibi yayın organlarında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Teyp, bantlar üzerine ses kaydı yapabilen ve seslerin […]
Ses dalgalarının saklanabilecek biçime dönüştürülerek kaydedilmesi. Sesi, özel yapılmış, birbirinden farklı bazı maddeler üzerine kaydederek, yıllar sonra bile tekrarlamak, yani yeniden dinlemek mümkündür. İlk ses kaydı fonograf adı verilen araçlarla gerçekleştirilmiştir.

Seslerin kaydedilmesi ve sonra tekrar dinlenebilmesi, radyo, televizyon ve basın gibi yayın organlarında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Teyp, bantlar üzerine ses kaydı yapabilen ve seslerin dinlenmesini sağlayan araçlardan birisidir. Video ise hem ses kaydı, hem de görüntü kaydı yapabilmektedir. 1920’li yıllarda optik kayıt sistemlerinin ilk örnekleri geliştirilmiştir. Ses dalgalarının ışık darbelerine dönüştürülüp, fotoğraf filminden yapılmış şeritlere aktarılmasına dayanan bu teknik, sesli filmlerin de doğuşunu sağladı.

Optik ses kayıt sistemlerinin başka bir türü olan sayısal (dijital) kompakt disklerdeyse (CD), ses sinyali 0 ya da 1 gibi kodlara çevrilerek dijital olarak kaydedilir. Bu yöntemlerle elde edilen ve lâzer ışını aracılığıyla okunan sayısal CD’ler 1980’lerde üretilmeye başlandı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022