Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ses Kusurları

Bu kusurların kaynağı, sağlık bozuklukları veya özellikle küçük yaşlarda edinilen hatalı davranışlar olabilir. Akciğerlerdeki, bronşlardaki, solunum ve ses yolundaki bazı rahatsızlıklar doğru ve güzel ses çıkarmamızı engelleyebilir. Ayrıca doğuştan getirilen ya da bir takım kazalar sonucu oluşan, dil, diş, dudak, burun bozuklukları da ses çıkarmamızı etkiler. Günümüzde bu tip organ rahatsızlıkları ve bozuklukları kolaylıkla tedavi […]

Diksiyonda ses kusurları
Diksiyonda ses kusurları

Bu kusurların kaynağı, sağlık bozuklukları veya özellikle küçük yaşlarda edinilen hatalı davranışlar olabilir. Akciğerlerdeki, bronşlardaki, solunum ve ses yolundaki bazı rahatsızlıklar doğru ve güzel ses çıkarmamızı engelleyebilir. Ayrıca doğuştan getirilen ya da bir takım kazalar sonucu oluşan, dil, diş, dudak, burun bozuklukları da ses çıkarmamızı etkiler. Günümüzde bu tip organ rahatsızlıkları ve bozuklukları kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Küçük yaşlardaki hatalı uygulamalar sonucu oluşan ses bozuklukları genelde ses ve solunum organlarını yanlış kullanmaktan, sesleri yanlış yerlerden çıkarmaktan kaynaklanır. Gırtlağını çok zorlayarak, bağıra bağıra konuşan bir çocuğun sesi, kalıcı olarak kısılabilir.

Kuvvetsizlik
Sesiniz kuvvetsiz, yeterince çıkmıyor olabilir. Bazı kişilerin sesleri yakından bile güçlükle işitilebilir. Hafif sesle, çekinerek konuşma alışkanlığından, özen göstermemekten, solunumdaki yetersizlikten, gereğince alıştırma yapmamaktan, sesi kullanamamaktan kaynaklanan bu kusur bazı alıştırmalarla giderilebilir.

Ses Titrekliği
Sesiniz yeterince kuvvetli olsa bile, çıkarken titreyebilir. Pürüzlü bir ses oluşmasına neden olan bu durum, kişiyi ve dinleyenleri rahatsız eder. Kısık kısık soluk almak da ses titrekliğine yol açabilir.

Tiz ve Keskin Ses
Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sanki hemen gırtlağımızın önünde oluşan, ses tellerini geren, fazla soluk harcayan, kulakları tırmalayan ve gırtlağı zorlayarak çıkarılan bu ses, rahatsız edici özelliğinden dolayı istenmez. Ses kusurları içinde, düzeltilmesi için en çok çaba gerektireni de tiz ve keskin sestir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023