Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ses

Titreşim hareketi yapan maddelerin, kulak aracılığıyla beyinde uyandırdığı etki. Ses aynı zamanda bir enerji biçimidir. Bütün seslerde ortak olan özellik, seslerin hepsinin titreşen bir cisim tarafından üretilmesidir. Bir sesi diğerinden ayıran özellikler; sesin frekansı, şiddeti (genliği) ve tınısıdır. Sesin şiddeti, birim alandan birim zamanda geçen ortalama enerji miktarı olarak tanımlanır ve desibel birimiyle ölçülür. Sesin […]
Titreşim hareketi yapan maddelerin, kulak aracılığıyla beyinde uyandırdığı etki. Ses aynı zamanda bir enerji biçimidir. Bütün seslerde ortak olan özellik, seslerin hepsinin titreşen bir cisim tarafından üretilmesidir. Bir sesi diğerinden ayıran özellikler; sesin frekansı, şiddeti (genliği) ve tınısıdır.

Sesin şiddeti, birim alandan birim zamanda geçen ortalama enerji miktarı olarak tanımlanır ve desibel birimiyle ölçülür. Sesin şiddetinin en büyük olduğu duruma rezonans durumu denir. Şiddeti ve yüksekliği aynı olan sesleri birbirinden ayırt etmeye yarayan özelliğeyse ses tınısı denir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022