Gorgoda Nedir? Kimdir?

Seyhan Irmağı

Akdeniz bölgesinde bulunan akarsu. Uzunluğu 560 km’dir. Seyhan Irmağı, İç Anadolu bölgesinde bulunan Zamantı Irmağı ile Sarız yöresinden doğan Göksu Irmağının birleşmesinden oluşur. Bu akarsular Orta Toroslar’da bulunan dar boğazlardan geçerek, Aladağ ilçesinin kuzeydoğu kesiminde birleşir. Buradan güç geçit veren tepelik ve çalılık bir araziden geçer. Karaisalı ilçesinden Çukurova’ya iner. Buradan Seyhan Baraj Gölü’ne dökülür. […]
Akdeniz bölgesinde bulunan akarsu. Uzunluğu 560 km’dir. Seyhan Irmağı, İç Anadolu bölgesinde bulunan Zamantı Irmağı ile Sarız yöresinden doğan Göksu Irmağının birleşmesinden oluşur. Bu akarsular Orta Toroslar’da bulunan dar boğazlardan geçerek, Aladağ ilçesinin kuzeydoğu kesiminde birleşir. Buradan güç geçit veren tepelik ve çalılık bir araziden geçer. Karaisalı ilçesinden Çukurova’ya iner. Buradan Seyhan Baraj Gölü’ne dökülür. Baraj gölünden sonra Adana kentinde bulunan Taşköprü’nün altından geçer. Buradan güneybatıya dönerek menderesler çizer. Deli Burnu’ndan da Akdeniz’e dökülür. Seyhan Deltası, birkaç sıra kumul setiyle denizden ayrılır.

Yağmur sularından oluşan taşkınları önlemek amacıyla, ırmak boyunca çeşitli setler yapılmıştır. Ayrıca sulama amaçlı kanallar da yapılmıştır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022