Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sibirya

Asya’nın kuzeyinde bir bölge. Yüz ölçümü yaklaşık olarak 13 milyon km2dir. Kuzeyinde Kuzey Buz Denizi, doğusunda Büyük Okyanus, güneyinde Amur Irmağı ve Orta Asya Dağları, batısında Ural Dağları yer alır. Bölgenin batı kesimi daha engebeli, küçüklü büyüklü göller ve sıra dağlarla kaplıdır. Sert bir kara iklimine sahiptir. Kışlar çok soğuk ve uzun geçer. Büyük düzlükler […]
Asya’nın kuzeyinde bir bölge. Yüz ölçümü yaklaşık olarak 13 milyon km2dir. Kuzeyinde Kuzey Buz Denizi, doğusunda Büyük Okyanus, güneyinde Amur Irmağı ve Orta Asya Dağları, batısında Ural Dağları yer alır.

Bölgenin batı kesimi daha engebeli, küçüklü büyüklü göller ve sıra dağlarla kaplıdır. Sert bir kara iklimine sahiptir. Kışlar çok soğuk ve uzun geçer. Büyük düzlükler orman ve steplerle kaplıdır. Kuzeydoğudaki Verhoyansk, dünyanın en soğuk yeri olarak kabul edilir. Son yıllarda özellikle bölgenin batısı önem kazanmış, başlıca tarım ve endüstri alanlarından biri hâline gelmiştir. Zengin kömür ve demir yataklarına sahiptir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022