Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sıcakkanlı Hayvanlar

Çevrenin sıcaklığına büyük ölçüde bağımlı olmadan yaşamını sürdüren hayvanlar. Sıcakkanlı adlandırması aslında doğru değildir; doğrusu “sabit sıcaklıklı hayvanlar”dır. Sabit sıcaklığın meydana gelmesiyle, besinin yakılması için etkin bir oksijen alımı ortaya çıkmıştır. Isısını kendi başına üreten bu yeni canlı tipi, tüm biyolojik ortamlara başarılı bir şekilde uyum sağlayarak birçok yeni türü meydana getirmiştir. Bu rekabete dayanamayan […]
Çevrenin sıcaklığına büyük ölçüde bağımlı olmadan yaşamını sürdüren hayvanlar. Sıcakkanlı adlandırması aslında doğru değildir; doğrusu “sabit sıcaklıklı hayvanlar”dır. Sabit sıcaklığın meydana gelmesiyle, besinin yakılması için etkin bir oksijen alımı ortaya çıkmıştır. Isısını kendi başına üreten bu yeni canlı tipi, tüm biyolojik ortamlara başarılı bir şekilde uyum sağlayarak birçok yeni türü meydana getirmiştir. Bu rekabete dayanamayan birçok hayvan türü de böylece ortadan kalkmıştır. Sıcakkanlı hayvanlara örnek olarak, kedi, köpek, tavşan, aslan, koyun, güvercin, leylek, tavuk, ördek ve daha pek çok hayvan verilebilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Furkan Mert Imza dedi ki:

    sabit sıcaklık.. güzel bir düzeltme ama sıcak kanlı olarak daha uygun görmüşler koymuşlar sanırım. öyleki bu mantıkla diger gurubada soğukkanlı değil bulundugu ortamın sıcaklıgını alan hayvanlar fln demek gerekirdi ki buda uzun olurdu.

    bu arada yanlışım varsa düzeltin fakat sıcakkanlıların çevre sıcaklıgına büyük oranda bağımsız yaşamasıda neyin nesi? tam tersi olması gerekmiyormu (:

  2. çağdaş dedi ki:

    biz burada sıcak kanlı hayvanlara örnek diyoruz burada ise çevreyle bahsediyorlar ve ben burdan birşey anlamadım…..DDd
En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2022