Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sığır

Bovidae familyasından bazı çift toynaklı memelilerin ortak adı. Sığırların en belirgin özelliği olan boynuzlar, alın kemiklerinin eklentisi olup, üçüncü yaştan itibaren halkalar oluşturarak büyüdüklerinden aynı zamanda hayvanın yaşını bulmaya da yarar. Boynuz biçimi, tür ve ırka göre çeşitlilik gösterir. Çenelerinde 32 diş bulunur. Bunların 8’i kesici, 24’ü azı dişidir. Sığırlarda köpek dişi bulunmaz. Otla beslenen […]
Bovidae familyasından bazı çift toynaklı memelilerin ortak adı. Sığırların en belirgin özelliği olan boynuzlar, alın kemiklerinin eklentisi olup, üçüncü yaştan itibaren halkalar oluşturarak büyüdüklerinden aynı zamanda hayvanın yaşını bulmaya da yarar. Boynuz biçimi, tür ve ırka göre çeşitlilik gösterir. Çenelerinde 32 diş bulunur. Bunların 8’i kesici, 24’ü azı dişidir. Sığırlarda köpek dişi bulunmaz. Otla beslenen bu hayvanların selüloz gibi sindirimi zor bir maddeyi eritmeleri, özellikle işkembelerinde bol bulunan bakterilerin yardımıyla olur.

İşe koşmak, tarla sürmek için kullanılan erkek sığırdır. Büyükbaş hayvanlar arasında yer alır. Öküzün evcilleştirilmesi ve tarlada koşulmasıyla insanlık tarihinde tarımsal üretim artmıştır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022