Gorgoda Nedir? Kimdir?

Şimşir

Şimşirgiller (Buxaceae) familyasının Buxus cinsini oluşturan otuz kadar, yaz kış yeşil kalan çalı ya da ağacın ortak adı. Türlerin bazıları süs bitkisi olduğu için bazıları da kerestesinden ötürü değerlidir. En yaygın şimşir türlerinden biri olan adi şimşir (B. sempervirens) Akdeniz çevresinde yaygındır. Türkiye’de Karadeniz kıyısı, Batı ve Güney Anadolu’da bulunur. Dünyanın pek çok yerinde süs […]
Şimşirgiller (Buxaceae) familyasının Buxus cinsini oluşturan otuz kadar, yaz kış yeşil kalan çalı ya da ağacın ortak adı. Türlerin bazıları süs bitkisi olduğu için bazıları da kerestesinden ötürü değerlidir. En yaygın şimşir türlerinden biri olan adi şimşir (B. sempervirens) Akdeniz çevresinde yaygındır. Türkiye’de Karadeniz kıyısı, Batı ve Güney Anadolu’da bulunur.

Dünyanın pek çok yerinde süs ve çit bitkisi olarak yetiştirilir. Odunu tornacılıkta, müzik aletleri, mekik, bazı süs eşyaları ve tarak yapımında kullanılır. Adi şimşire çok benzeyen Türkiye’de Kemer dolayları ve Amanos Dağları’nda yetişen uzun yapraklı şimşir (B. ligifolia) ondan daha dayanıklı bir türdür. Anayurdu Japonya olan küçük yapraklı şimşir (B. microphylla) da süs bitkisi olarak yetiştirilen bir türüdür.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022