Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sindirim Organları

Sindirim sistemini oluşturan organlar, ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüstür. Tükürük bezleri, karaciğer ve pankreas da, salgıladıkları salgılarla sindirim sürecine katılır. Sindirim sistemi besinlerle doğrudan temas eden yüzeylerden oluştuğu için, sindirim organlarının sağlığına özen gösterilmelidir. Özellikle midemizin uzun süre çalışmasını önlemek için, besin maddelerini ağzımızda yeterince çiğnemeye dikkat etmeliyiz. İçinde […]
Sindirim sistemini oluşturan organlar, ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüstür. Tükürük bezleri, karaciğer ve pankreas da, salgıladıkları salgılarla sindirim sürecine katılır. Sindirim sistemi besinlerle doğrudan temas eden yüzeylerden oluştuğu için, sindirim organlarının sağlığına özen gösterilmelidir. Özellikle midemizin uzun süre çalışmasını önlemek için, besin maddelerini ağzımızda yeterince çiğnemeye dikkat etmeliyiz. İçinde büyük miktarda asit bulunan içecekler, sindirim sisteminin iç örtüsüne zarar vererek, onu zayıf duruma düşürür, hatta kanamalara neden olabilir.

Yiyeceklerle birlikte alınma olasılığı olan kimyasal maddeler ve özellikle tarım ilâçlarıyla bitkilerin hızlı büyümesi için kullanılan hormonlar, önemli hastalıkların oluşmasına neden olur. Bu nedenle yiyeceklerimizi yemeden önce iyice yıkamanın yanı sıra, doğal koşullarda yetiştirilmiş olanları tercih etmemiz gerekir. Bağırsak hareketlerinin düzenli olabilmesi, mikroorganizmaların vücutta uzun süre kalmaması ve oluşan zararlı maddelerin vücuda geçmemesi için, dışkının düzenli olarak dışarı atılması gerekir. Lâhana, havuç, karnabahar gibi lifli besinlerin her yemeğin yanında yenmesi, sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Kızarmış, yanmış, çok baharatlı besinlerse hem karaciğeri hem de sindirim sisteminin iç örtüsünü tahrip eder.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022