Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sindirim

Vücutta, besinlerin hücreler tarafından emilip çözüldüğü ve kimyasal dönüşüme uğratıldığı süreç. Canlılar enerji gereksinimlerini karşılamak için beslenmek zorundadır. Ancak büyük besin molekülleri hücre zarından geçemezler. Besinlerin hücre zarından geçebilecek büyüklüğe kadar parçalanmasına sindirim, bu olayın gerçekleştiği sisteme de sindirim sistemi denir. Hayvanların büyük bir çoğunluğu sindirim sistemine sahiptir. Besinlerin enzim kullanılmadan fıziksel olarak parçalanmasına mekanik […]
Vücutta, besinlerin hücreler tarafından emilip çözüldüğü ve kimyasal dönüşüme uğratıldığı süreç. Canlılar enerji gereksinimlerini karşılamak için beslenmek zorundadır. Ancak büyük besin molekülleri hücre zarından geçemezler. Besinlerin hücre zarından geçebilecek büyüklüğe kadar parçalanmasına sindirim, bu olayın gerçekleştiği sisteme de sindirim sistemi denir.

Hayvanların büyük bir çoğunluğu sindirim sistemine sahiptir. Besinlerin enzim kullanılmadan fıziksel olarak parçalanmasına mekanik sindirim denir. Ağızda dişler, mide ve bağırsaklardaysa kaslar yardımıyla gerçekleşir. Mekanik sindirim, besinlerin sindirim yüzeyini artırarak, enzimlerin etkisini hızlandırır. Besinlerin su ve enzimler yardımıyla parçalanmasına da kimyasal sindirim denir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022