Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sinek

Çift kanatlılardan birtakım uçucu böceklerin genel adı. Vücutları çoğunlukla ince ve uzun, başları hareketlidir. Ağız organları emicidir. Ayaklarının son parçasında normal bölümlerden başka bir de yapışma levhası bulunur. Ön kanatları büyük ve saydamdır. Arka kanatlarıysa değişime uğrayarak, ince bir sapla ucunda şişkin kısımdan oluşan bir tokmağa dönüşmüştür. Karın ve gögüs bölgeleri birbirinden dar bir kısımla […]
Çift kanatlılardan birtakım uçucu böceklerin genel adı. Vücutları çoğunlukla ince ve uzun, başları hareketlidir. Ağız organları emicidir. Ayaklarının son parçasında normal bölümlerden başka bir de yapışma levhası bulunur. Ön kanatları büyük ve saydamdır. Arka kanatlarıysa değişime uğrayarak, ince bir sapla ucunda şişkin kısımdan oluşan bir tokmağa dönüşmüştür. Karın ve gögüs bölgeleri birbirinden dar bir kısımla ayrılır. Uçuş sırasında kanatlarının hareketiyle vızıltı hâlinde karakteristik bir ses çıkarırlar. Başta karasinekler ve sivrisinekler olmak üzere birçok cins ve türleri vardır.

Sinekler en iyi uçabilen böcek türüdür. Havada hareketsiz kalabilir, çeşitli manevralar yapabilir, hatta geriye doğru bile uçabilirler. Sinekler uçuş için yalnızca ön kanatlarını kullanırlar. Daha küçük olan arka kanatlarınıysa uçuş sırasında dengelerini sağlamak için kullanırlar.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022