Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sinir Sistemi

Çok hücreli hayvanlarda hücreler arasındaki haberleşmeyi sağlayan sisteme verilen ad. Haberleşme sistemleri kimyasal ve elektriksel olarak ikiye ayrılır. Kimyasal haberleşme, salgı bezi ve iç salgılar aracılığıyla sağlanır. Canlı iç ve dış almaçlarından gelen bilgileri merkezi sinir sisteminde toplayarak, bu bilgilere karşı bir yanıt oluşturur. Yanıt, kaslar ya da tepki organlarına iletilir. Sinir sistemi, nöron adı […]
Çok hücreli hayvanlarda hücreler arasındaki haberleşmeyi sağlayan sisteme verilen ad. Haberleşme sistemleri kimyasal ve elektriksel olarak ikiye ayrılır. Kimyasal haberleşme, salgı bezi ve iç salgılar aracılığıyla sağlanır. Canlı iç ve dış almaçlarından gelen bilgileri merkezi sinir sisteminde toplayarak, bu bilgilere karşı bir yanıt oluşturur. Yanıt, kaslar ya da tepki organlarına iletilir.

Sinir sistemi, nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmuştur. Nöronlar, duyu sinirleri, motor sinirler ve otonom sinirler adı verilen ve işlevleri birbirlerinden farklı gruplara ayrılır. Bunların hepsi bir arada çevresel sinir sistemini oluşturur. Çevresel sinir sisteminden gelen bilgiler merkezi sinir sistemine iletir. Sinir sistemi impuls adı verilen elektriksel uyarımlarla çalışır.

Sinir sistemi canlıyı iç ve dış ortamındaki değişimler hakkında bilgilendirir. Bu bilgilere göre organizma, yaptığı değişiklikleri tepki organlarına gönderir. Sinir sisteminin sağlıklı olarak çalışması; ancak almaçlardan alınan bilginin tam ve doğru olarak merkezlere iletilmesi ve merkezlerde verilen yanıtların tepki organlarına eksiksiz olarak iletilmesiyle sağlanabilir. Eğer duyu sinirlerinde ya da motor sinirlerde bir hasar sonucu impuls iletilemiyorsa, felç meydana gelmiştir. İç ortamdan gelen bilgileri çoğu zaman, farkında olmadan yanıtlarız. Bunlar bizim istemsiz hareketlerimizdir. Bazılarını da düşünerek yaparız. Bunlar da istemli hareketlerimizdir.

Sinir sisteminin sağlığı önemlidir. Embriyonik dönemde bölünerek çoğalabilen nöronlar, doğumdan sonra bölünemezler. Bu nedenle kazara öldükleri ya da zarar gördükleri durumda, yerlerine yenisi konamaz. Kısmi zedelenme durumundaysa sınırlı olarak kendilerini yenileyebilirler.

Sinir Sisteminin Çalışma Şekli

Sinir sistemi canlıyı iç ve dış ortamındaki değişimler hakkında bilgilendirir. Bu bilgilere göre organizma, yaptığı değişiklikleri tepki organlarına gönderir. Sinir sisteminin sağlıklı olarak çalışması; ancak almaçlardan alınan bilginin tam ve doğru olarak merkezlere iletilmesi ve merkezlerde verilen cevapların tepki organlarına eksiksiz olarak iletilmesi ile sağlanabilir. Bilgiler impuls şeklinde iletilir. Eğer duyu sinirlerinde ya da motor sinirlerde bir hasar sonucu impuls iletilemiyorsa, felç meydana gelmiştir. İç ortamdan gelen bilgileri çoğu zaman, farkında olmadan cevaplarız. Bunlar bizim istemsiz hareketlerimizdir. Bazılarını ise düşünerek yaparız. Bunlar ise istemli hareketlerimizdir.

Sinir Sisteminin Sağlığı

Sinir dokusu, nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmuştur. Embriyonik dönemde bölünerek çoğalabilen bu hücreler, doğumdan sonra bölünemezler. Bu nedenle kazara öldükleri ya da zarar gördükleri takdirde, yerlerine yenisi konamaz. Kısmi zedelenme durumunda ise sınırlı olarak kendilerini yenileyebilirler. Sinir dokuda meydana getirilen bilgiler impuls şeklinde iletilir. Eğer duyu sinirlerinde ya da motor sinirlerde bir hasar sonucu impuls iletilemiyorsa, felç meydana gelmiştir. Felç durumunda kaslar kontrol edilemezler.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022