Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sinirler

Sinir dokusu, nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmuştur. Embriyonik dönemde bölünerek çoğalabilen bu hücreler doğumdan sonra bölünemezler. Bu nedenle kazara öldükleri ya da zarar gördükleri takdirde yerlerine yenisi konamaz. Kısmi zedelenme durumunda ise sınırlı olarak kendilerini yenileyebilirler. Sinir hücreleri dentrit ve akson denen uzantılara sahiptir. Merkezi sinir sisteminin dışına uzanan aksonların üzeri koruyucu bir kılıf […]
Sinir dokusu, nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmuştur. Embriyonik dönemde bölünerek çoğalabilen bu hücreler doğumdan sonra bölünemezler. Bu nedenle kazara öldükleri ya da zarar gördükleri takdirde yerlerine yenisi konamaz. Kısmi zedelenme durumunda ise sınırlı olarak kendilerini yenileyebilirler.

Sinir hücreleri dentrit ve akson denen uzantılara sahiptir. Merkezi sinir sisteminin dışına uzanan aksonların üzeri koruyucu bir kılıf olan miyelin tabakası ile örtülmüştür.

Nöronlar, duyu sinirleri, motor sinirler ve otonom sinirler adı verilen ve işlevleri birbirlerinden farklı gruplara ayrılır. Duyu sinirleri, almaçlardan gelen bilgileri sinir sistemi merkezlerine iletir. Merkezlerde yorumlanan bu bilgiler ise motor sinirler aracılığı ile kaslara, otonom sinirler aracılığıyla da iç organlara iletilirler.

Bilgiler, sinirlerde impuls (uyarı) adı verilen elektriksel değişimler hâlinde iletilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022