Gorgoda Nedir? Kimdir?

Siroz

Karaciğerin irileşmesi ya da körelmesiyle beliren ölümcül bir hastalık. Bazı hepatit türü virüslerin yanında alkollü içki tüketiminin aşırı olması da bu hastalığın nedenleri arasındadır. Siroz, karaciğer dokusunun düzeltilemez biçimde tahrip olması durumudur. Normal karaciğer dokusunun yerini yara izleri alır. Öte yandan, yeni oluşan karaciğer hücreleri ölür ve onların yerini de bağ dokusu alır. Bu hücrelerin […]
Karaciğerin irileşmesi ya da körelmesiyle beliren ölümcül bir hastalık. Bazı hepatit türü virüslerin yanında alkollü içki tüketiminin aşırı olması da bu hastalığın nedenleri arasındadır. Siroz, karaciğer dokusunun düzeltilemez biçimde tahrip olması durumudur. Normal karaciğer dokusunun yerini yara izleri alır. Öte yandan, yeni oluşan karaciğer hücreleri ölür ve onların yerini de bağ dokusu alır. Bu hücrelerin ölümüyle birlikte, karaciğerin kompleks işlerini, azaltmakta olan sağlıklı hücreler yüklenir. Başlangıçta, normal faaliyetini sürdüremeyen hücrelerin yerini doldurmak için, karaciğer büyüyebilir. Zamanla daha fazla bağ dokusu oluşunca karaciğer küçülür. Eğer karaciğer hücreleri ölür ve karaciğer küçülürse, kanın buraya gelmesi çok zorlaşır. Kanın akışı tersine dönüp karaciğeri atlar ve onun önemli besinlerini alıp götürür. Kanın akışındaki bu değişiklik dalağın genişlemesine neden olabilir. Yemek borusunda varisler oluşur ve bunlar da kanayabilir.

Karaciğer, normalde fazla miktarlarda proteini parçalayıp çıkarır. Sirozlu karaciğer bunları çıkaramayabilir. Bu maddelerin kanda bulunma oranının artması da ellerin titremesine, zihinsel karışıklığa ve sonuçta komaya neden olabilir. Portal hipertansiyonun diğer bir nedeni de karaciğere kan getiren damarda bir kan pıhtısının oluşmasıdır. Karaciğer damarında kan pıhtılaşması denilen rahatsızlık, karaciğerden çıkan kanın pıhtıyla engellenmesidir. Bu tip engelleme de karaciğerin büyümesine ve üstüne bastırılınca çok hassaslaşmasına neden olur. Sık sık karında ciddi bir biçimde sıvı (asit) birikimi oluşturur.

Karaciğer tümörlerinin en sık görülen bulguları, siroz-sarılık, su birikmesi ve deride örümcek şeklinde damarların ortaya çıkmasıdır. Bu belirtiler olmasa bile, muayene sırasında büyümüş bir karaciğer ya da dalak bulunabilir. Bu bulgulara dayanarak bazı kan testleri yapılır. Kan testleri her zaman karaciğerde siroz olduğunu göstermeyebilir. Ancak, hasta uzun süredir aşırı miktarda alkol kullanıyorsa, siroz olasılığı düşünülebilir. Kesin teşhis koymak için yapılabilecek karaciğer biyopsisi, hastalığın ağırlığını, nedenini ve karaciğerdeki hasarı ortaya koyacaktır. Tanının erken konması, yaşam süresi ve kalitesi üzerinde en önemli etkendir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022