Gorgoda Nedir? Kimdir?

Şişmanlık

Sıklıkla, harcanandan daha fazla kalori alınması nedeniyle bedende aşırı ölçüde yağ birikimi. Orta derecede kilo fazlalığı özellikle kas yapısı iyi gelişmiş ya da iri kemikli tiplerde şişmanlık olarak değerlendirilmeyebilir. Bununla birlikte, beden ağırlığının idealin yüzde yirmisinden fazla olmasının şişmanlık sınırlarına girdiği söylenebilir. Şişmanlık önemli bir sağlık sorunudur. Genel olarak şişman bireylerin beklenen yaşam sürelerinin daha […]
Sıklıkla, harcanandan daha fazla kalori alınması nedeniyle bedende aşırı ölçüde yağ birikimi. Orta derecede kilo fazlalığı özellikle kas yapısı iyi gelişmiş ya da iri kemikli tiplerde şişmanlık olarak değerlendirilmeyebilir. Bununla birlikte, beden ağırlığının idealin yüzde yirmisinden fazla olmasının şişmanlık sınırlarına girdiği söylenebilir.

Şişmanlık önemli bir sağlık sorunudur. Genel olarak şişman bireylerin beklenen yaşam sürelerinin daha kısa olduğu, normal kilolulara göre çok daha erken yaşta ve daha sık ağır hastalıklara yakalandığı söylenebilir. Aynı zamanda kalp, atardamar ve böbrek hastalıklarından daha erken yaşta ölme tehlikesi de vardır. Şişmanlığın tedavisinde yiyecek alımını sınırlanarak aşırı yağ birikimi engellenmelidir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022