Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sıtma

Anofel cinsi dişi sivrisineğin sokmasıyla insandan insana da bulaşan bulaşıcı bir hastalık. Sıtma hastalığının etmeni bir hücreli canlı olan “plâsmodium”dur. Bu hastalığın en tipik belirtisi, düzenli aralıklarla gelen nöbetlerdir. Sıtma nöbetine tutulan kişilerde, önce şiddetli üşüme ve titreme, ardından yüksek ateş ve terleme görülür. Sıtma, sulak ve bataklık alanlarda çok yaygın bir hastalıktır. Bunun nedeni […]
Anofel cinsi dişi sivrisineğin sokmasıyla insandan insana da bulaşan bulaşıcı bir hastalık. Sıtma hastalığının etmeni bir hücreli canlı olan “plâsmodium”dur. Bu hastalığın en tipik belirtisi, düzenli aralıklarla gelen nöbetlerdir. Sıtma nöbetine tutulan kişilerde, önce şiddetli üşüme ve titreme, ardından yüksek ateş ve terleme görülür.

Sıtma, sulak ve bataklık alanlarda çok yaygın bir hastalıktır. Bunun nedeni hastalığı bulaştıran anofel cinsi sineklerin bu sularda ürüyor olmasıdır.

Sıtmayla savaşta en etkili yol, bataklıkları ve durgun su birikintilerini kurutmaktır. Ancak bu yol çok masraflıdır. Bu nedenle birçok ülkede sıtmalı hastaları tedavi etmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022