Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sitoplazma

Deniz suyu kıvamında, hücrenin içini dolduran ve diğer hücre yapılarının (organellerinin) taşındığı bir ortam. Çoğunlukla saydamdır ve fiziksel yapısı değişkendir. Hücrenin yaşamsal olayları sitoplâzma içinde gerçekleşir. Sitoplâzmada bulunan organellerin yapı ve görevleri birbirlerinden farklıdır. Bunlar endoplâzmik retikulum, ribozom, lizozom, mitokondri, golgi cisimciği, koful, sentrozom ve plâstitlerdir. Hücre solunumun ilk aşaması sitoplâzmada meydana gelir. Daha sonra […]
Deniz suyu kıvamında, hücrenin içini dolduran ve diğer hücre yapılarının (organellerinin) taşındığı bir ortam. Çoğunlukla saydamdır ve fiziksel yapısı değişkendir. Hücrenin yaşamsal olayları sitoplâzma içinde gerçekleşir. Sitoplâzmada bulunan organellerin yapı ve görevleri birbirlerinden farklıdır. Bunlar endoplâzmik retikulum, ribozom, lizozom, mitokondri, golgi cisimciği, koful, sentrozom ve plâstitlerdir. Hücre solunumun ilk aşaması sitoplâzmada meydana gelir. Daha sonra mitokondrilerde devam eder.

Sitoplazma Bölünmesi

Hayvan hücrelerinde, sitoplâzma, hücrenin orta kısmından boğumlanıp bölünerek ikiye ayrılır. Kalıtsal materyalleri aynı olan iki yavru hücre oluşur. Bitki hücrelerinde hücre duvarı bulunduğundan anafazdan sonra hücrenin orta bölümünde oluşmaya başlayan ve gittikçe büyüyerek hücrenin sitoplâzmasını ikiye bölen bir orta lâmel şekillenir. Orta lâmel kalınlaşması yanlarda hücre çeperlerine ulaşıncaya kadar devam eder. Daha sonra; orta lâmel yanında selülozdan hücre duvarı, hücre duvarlarından sonrada hücre zarı meydana gelir.

Mitoz bölünme sonucunda kromozomların sayısında ve yapısında kural olarak hiçbir değişiklik olmaz. Oluşan hücreler birbirinin tıpatıp aynısıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022