Gorgoda Nedir? Kimdir?

Soğuksu Milli Parkı

Ankara ili sınırları içinde bulunan ve 800 hektarı ormanlık, 250 hektarı açıklık saha olmak üzere, toplam 1050 hektarlık bir alana yayılan park. 1959 yılında koruma altına alınan Soğuksu Milli Parkı’nın, 2/3’ü korumaya alınmış, 1/3’ü de kullanıma ayrılmıştır. Soğuksu Milli Parkı’nda yaygın olarak bulunan bitki türleri, sarıçam, karaçam, Batı Karadeniz Köknarı ve tüylü meşedir. Fauna yönünden […]
Ankara ili sınırları içinde bulunan ve 800 hektarı ormanlık, 250 hektarı açıklık saha olmak üzere, toplam 1050 hektarlık bir alana yayılan park. 1959 yılında koruma altına alınan Soğuksu Milli Parkı’nın, 2/3’ü korumaya alınmış, 1/3’ü de kullanıma ayrılmıştır.

Soğuksu Milli Parkı’nda yaygın olarak bulunan bitki türleri, sarıçam, karaçam, Batı Karadeniz Köknarı ve tüylü meşedir. Fauna yönünden de oldukça zengin olan parkta, tilki, tavşan, sincap, yaban domuzu, kurt, ayı gibi memeli hayvanlar ve 160 civarında kuş türü barınmaktadır. Çadırlı ve karavanlı kamp alanları içeren Soğuksu Milli Parkı’nı her yıl yaklaşık 100 000 kişi ziyaret etmektedir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022