Gorgoda Nedir? Kimdir?

Soy Gazlar

Periyodik cetvelin 0 (sıfır) grubu elementleri olan helyum, neon, argon, kripton, ksenon ve radon asal gazlarına verilen ad. Renksiz, kokusuz ve belirgin bir tadı olmayan ve kimyasal etkinlikleri çok düşük olması nedeniyle diğer elementlerle hemen hiç kimyasal bileşik oluşturmayan gazlardır. 1962 yılına kadar böyle bilinmesine karşın, aynı yıl N. Bartlett’in ksenon (Xe) ile plâtin hekzaflüorür […]
Periyodik cetvelin 0 (sıfır) grubu elementleri olan helyum, neon, argon, kripton, ksenon ve radon asal gazlarına verilen ad. Renksiz, kokusuz ve belirgin bir tadı olmayan ve kimyasal etkinlikleri çok düşük olması nedeniyle diğer elementlerle hemen hiç kimyasal bileşik oluşturmayan gazlardır. 1962 yılına kadar böyle bilinmesine karşın, aynı yıl N. Bartlett’in ksenon (Xe) ile plâtin hekzaflüorür (PtF6)’ün etkileşmesi sonucu elde ettiği ksenon bileşiğinden (XePtF6) sonra soy gaz bileşikleri de elde edilebilir olmuştur.

Soy gazların düşük kimyasal etkileşime sahip olması, en son değerlik yörüngelerinin dolu olmasından kaynaklanır. Helyumun son yörüngesinde 2, diğerlerinde 8 elektron bulunur. Argon az olmamasına karşın (argon atmosferin yaklaşık %1’ini oluşturur), soy gazlar kimi zaman nadir gazlar olarak da adlandırılır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022